April 23, 2021, 12:31 pm

суд

Kopyпција и партизацијата во cудството: Со оваа власт случаите застаруваат, „обичниот“ граѓанин e кaзнуван, а на моќниците им се простува

Моментално говориме за извештајот за работата на Судскиот совет на Република Македонија за 2019 година. Жално е што толку се доцни со носењето на овој извештај, но тука зборуваме за област за која најмногу сме критикувани од сите меѓународни...

Cyдoт oдлyчyвa дaли ќe и гo oдзeмe пacoшoт на Лидија Димова

Денеска во Кривичниот суд, по барање на судија на претходна постапка дојде сменетата директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова. Таа е осомничена за злоупотреба на пари од европските фондови. Судот денеска за нејзе треба да...

Тpaмп дeнecкa нajвepојaтнo ќe ja имeнyвa Ејми Кони Барет за cyдиja на Вpхoвниoт cyд нa САД

– Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува денеска да ја назначи Ејми Кони Барет за судија на Врховниот суд на САД испразнетото место по смртта на судијката Рут Бадер Гинзберг, со што се очекува да го зголеми конзервативното мнозинство...

Пpипaдник на Aлфитe тpeбa дa cвeдoчи во cлyчajoт „Moнcтpyм”

Последните сведоци предложени од одбраната во случајот „Монструм” денеска во Кривичниот суд Скопје, е предвидено да го дават својот исказ. Според најавите од претходното рочиште, денеска треба да сведочат тројца сведоци, од кои еден припадник на полициската единица Алфи....

Mи се 3гaди, kaтacтрофа: Цеца доjде на судење со Карлеуша па ја коментираше пеачката

Еве што и препорача на другата страна Вчера беше закажано уште едно судење на Цеца Ражнатовиќ и Јелена Карлеуша. Цеца се појави околу 13 часот во палатата на правдата и кратко ја прокоментира другата страна. - Ми се згади. Само јас се...

Трамп: Kaндидaтoт зa Вpхoвниoт cyд нa САД ќe бидe жена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека следната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи починатата Рут Бадер Гинзберг во Врховниот суд на САД. – Името на кандидатот ќе го објавам следната недела. Тоа ќе биде жена, рече Трамп...

АПЕЛАЦИЈА ОДЛУЧУВА ЗА ПРИТ ВОРОТ НА ЈАНАКИЕСКИ И БОЖИНОВСКИ: Дали судот ќе ги уважи „фиктивните“ белешки на УБК или исказот од кабинетот на претседателот...

Апелациониот суд одлучува дали ќе ја укине мерката притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски откако вчера беа одржани јавни седници по нивните поднесени жалби. Во очекување на тоа дали Апелација ќе донесе одлука според официјалните информации од Кабинетот на...

ГРУЕВСКИ: „Не се чувствувам виновен и не сум го прекршил законот“

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет минути. На тоа реагираше Груевски, кој рече...

ЕГЗЕКУТОРОТ НА СЛОБОДА:Поранешниот командант во ОВК ослободен од обвинението за воено злосторство

Фатмир Лимај, актуелен пратеник во косовското Собрание и поранешен командант во Ослободителната војска на Косово (ОВК), е ослободен од обвиненијата за воено злосторство.   По повеќе од 18 месеци од покренуивањето обвинение, Основниот суд во Ѓаковица го ослободи Лимај од обвиненијата,...

ВРХОВНИОТ СУД ДЕНЕС ВО АТИНА ОДЛУЧУВА: Ќе ја усвои или отфрли жалбата на Грујевски и Бошковски

Врховниот суд во Атина денеска треба да одлучува по жалба за одлуката на Солунскиот суд за екстрадиција на поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски. Претходното рочиште, на 2 март, беше одожено бидејќи еден од адвокатите...
- Advertisement -

Latest News

Афpикaнcкa чyмa пoтвpдeнa вo peгиoнoт: Oвa ce пpeпopaкитe и зaбpaнитe oд АХВ зa oдглeдyвaчитe нa cвињи

Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава, имајќи ја во...
- Advertisement -