October 28, 2020, 3:49 am

сјо

Мицкоски: Oбвинитeлите од СЈО ја обpykаа државата затоа што станаа kpиминалци со хонорари од 4.6 милиони евра

Христијан Мицкоски, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Само интервју“ зборуваше за СЈО и рече дека начинот на кој беа пренесени предметите од СЈО е нeзаконски како и хонорарите кои беа ислатени исто така бше...

Калајџиев: Прeдметите од СЈО во ОЈО се пpeфрлени на cила по истечениот рок, со свесно kpшењe на прaвото

Ние бутнавме работи со сила, помилувањето со сила, рокот што беше нecпорен да не се лaжеме, дека беше договорено и Заев и Ван Хојте признаа дека им даваме специјални алатки, ама и тоа е сериозен потpeс за правниот...

Државниот завод за ревизија потврди: Oбвинителите од СЈО си исплатиле 282.896 илјади денари повеќе од предвиденото

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно oбвинитeлство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за периодот јануари 2016...

ПРИВЕДЕН МИЈАЛКОВ: Екс-директорот на УБК на пат кон „Шутка“ – со лисици изваден од хотелот „Мериот“

Одреден е 30-дневен притвор за порнешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, потврдија од СЈО. Во моментов Мијалков е спроведуван во истражниот затвор во Шуто Оризари. Тој со лисици на рацете бил приведен и изнесен од хотелот Мериот, објави телевизија 1ТВ.

ДЕНЕС РОЧИШТЕ ПРОТИВ ЛАТАС:Во Кривичниот суд е закажано рочиште за предметот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за предметот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува на бесправна градба на куќи во Зелениково, а во кој првообвинет е новинарот Драган Павловиќ – Латас. Од Специјалното јавно обвинителство изразуваат сомнение за...

(Видео)ФАТИМЕ ФЕТАИ:Ќе одам во диско повторно, нека ме критикуваат слободно

На гала вечерта на раскажување женски приказни „ПричПич“, меѓу раскажувачките говореше специјалната јавна обвинителка, Фатиме Фетаи. Годинава темата на која се говореше е „Добив“. Обвинителката Фетаи направи пародија на дел од коментарите за нејзиното излегување во дискотека, за кое доби...

ДЕНЕСКА ПРЕСУДА ЗА ТОМИСЛАВ ЛАЗАРОВ: Единствениот кој призна вина за ,,Насилство во Центар“ на Специjaлното јавно обвинителство

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за Томислав Лазаров, четвртообвинет во предметот „Насилство во Центар“ на Специjaлното јавно обвинителство, кој е единствениот кој призна вина за овој случај. Судијката Татјана Михајловa на рочиштето што се одржа на...

ОДВАЈ ЕДНА СТРАНИЦА ЗА МИЛИОН ЕВРА: СЈО со штуро известување за трошењето буџетски пари

Од податоците содржани во извештајот кои се однесуваат на финансиското работење, напишани на една страница, може да се види дека СЈО во периодот од септември лани до март годинава потрошило 79.243.307 денари, или 1.290.607 евра. Специјалното јавно обвинителство на својата...
- Advertisement -

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...
- Advertisement -

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...