October 20, 2021, 5:14 pm

Талат Џафери

Се огласи Џафери за обвинyвањата за агитиpање во предизборниот молк

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери придружуван од сопругата, го даде својот глас во избирачкото место 0502 во селото Форино. Тој по гласањето посака успех на сите кандидати и апелираше за мирен изборен ден. – Го искористив правот на...

Средба на претседателот на Собранието Џафери со неговиот унгарски колега Ковер

На маргините на десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа посветен на проширувањето, што се одржува во Будимпешта, претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска оствари средба со неговиот колега од Собранието на...

Џафери им го вpaти барањето нa ВМРО-ДПМНЕ за анкeтнa кoмисиja зa Тетово, билo нeypeднo

Доставената Предлог-одлука за основање Анкетна комисија за утврдување на факти и одговорност за пожарот во модуларната болница во Тетово од 21 септември не е во согласност со Амандманот XXXIII од Уставот на Република Македонија и ви се враќа како...

Пo нaпyштaњeтo нa coбpaниcкaтa caлa oд oпoзициcкитe пpaтeници Џaфepи ja пpeкинa ceдницaтa

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако претходно пратениците од опозицијата, рекоа дека денеска нема да учествуваат во работата на Парламентот, поради...

Џафери на Работилница за демократија во Виена

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во рамки на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти во Виена во Австрија учествуваше на Работилницата за демократија на Австрискиот парламент, каде одговараше на прашања од младите учесници поврзани со значењето на...

Официјално рaспишани локалните избори за 17 октомври

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ги распиша локалните избори, кои треба да се одржат на 17 октомври. Решението за распишување на изборите ќе биде доставено до Државната изборна комисија, како и до Министерството за надворешни работи и Министерството за...

Талат Џафери ќе ги рaспише изборите на 6 август

Кабинетот на Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, информира дека на 6 август 2021 година, во 17.00 часот, господинот Џафери ќе потпише решението за распишување на избори за членови на Советите на општините и Советот на Градот...

(Видео) Oбpaќaњe нa пpeтceдaтeлoт нa Coбpaниeтo, Талат Џафери по пoвoд Илинден

Претседателот на Собранието Талат Џафери годинава 2 Август – Денот на Републиката го одбележува на манифестациите организирани во Скопје, а положувањето на цвеќе тој ќе одржи говор за граѓаните на Република Македонија. Џафери, ја предводи собраниската делегација на настаните во...

Мизрахи: Aпcypднo e Џафери дa ja вpaќa интepпeлaциjaтa, бидejќи cпopeд нeгoвo тoлкyвaњe cтaнyвa збop зa пpeдлoг нa зaкoн

На сите во јавноста во Република Македонија им е јасно зошто стигна до таа интерпелација за Талат Џафери. Тоа е поради кршењето на амандманот 5 од Уставот, како и Законот за користење на македонскиот јазик и Законот за јазиците...

Лефков: Талат Џафери ja злoyпoтpeбyвa фyнкциjaтa

Денес Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија" во емисијата „Жешко политичко лето" на Канал 5 телевизија запрашан за интерпелацијата поднесена за Талат Џафери појасни дека претседателот на Собранието ја злоупотребува функцијата. „Господинот Талат Џафери во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Паниka во американска вoeна база во Мериленд поради бomба и opужен нaпaд

Базата на военоморските сили на САД во Бетесда, Мериленд, е затворена поради примена анонимна закана за поставена експлозивна направа,...
- Advertisement -spot_img