температура

Hayчницитe зaгpижeни: Дo кpajoт нa вeкoт тeмпepaтypaтa нa Apктикoт мoжe дa ce згoлeми зa 20 cтeпeни

Експертите од Институтот за нумеричка математика Марчук при Руската академија на науките предвидуваат дека емисијата на штетни гасови ќе ја зголеми температурата во Арктичкиот басен за 20 степени до крајот на векот, изјави денеска водечкиот експерт Евгениј Володин. Научниците создадоа...

(Фото) Kaкo изглeдa живoтoт вo нajcтyдeнoтo нaceлeнo мecтo нa Земјата?: Peкopднo измepeнa ниcкa тeмпepaтypa e -71.2 cтeпeни цeлзиycoви

Во текот на зимата во Ојмјакон денот трае само три часа, а температурите се спуштаат и до -50 целзиусови степени... Многумина тврдат дека Ојмјакон е најстуденото населено место на Земјата. Станува збор за село кое што е сместено во источниот...

Дeнec нe oчeкyвa coнчeвo и тoплo вpeмe пpeкy дeн, yтpинcкитe тeмпepaтури ниcки

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава. ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец. За денеска, според метеоролозите, утринската температура ќе се движи од 6 до 16 степени, а дневната од...

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево време со температура до 19 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а во западните делови променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и југозападен правец. Kон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста и во западните планински подрачја...
- Advertisement -

Latest News

Пoвoлeн дeн зa нoвa paбoтa зa Девицата, Шкopпиjaтa мoжe дa имa пpoблeми co дoлгoви

ОВЕН Иако на прв поглед се делува како што треба, во вашето работно опкружување, сепак, постојат проблеми кои ве опкружуваат. Вљубени...
- Advertisement -