November 29, 2020, 8:47 pm

тест

Грција ја замрзна цената на тестовите за ковид, 40 евра за ПЦР, 10 евра за брз тест

За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР така и за брзите, кои не смеат да бидат поскапи од 40, односно 10 евра, јави дописничката на МИА од Атина. Генералниот секретар за трговија...

Американски нayчници бea пoзитивни на тecтoвитe, нo нe пopaди виpycoт

Во средината на јуни, Тимоти Ваниер, генетичар од универзитетот „Харвард“, кој работи со безопасни генетски материјали од ковид-19, се покажало дека е позитивен на вирусот по рутинско тестирање. Но, тој бил сигурен дека станува збор за грешка, пренесува „Њујорк...

Илон Маск збyнeт: Бил и пoзитивeн и нeгaтивeн нa кopoнa co бpзитe тecтoви

Извршниот директор на компанијата Тесла Илон Маск изјави дека истовремено направил четири тестови на коронавирус, од кои два биле позитивни, а два негативни. Тој на својот Твитер налог го објави ова изразувајќи сомнеж дека нешто лажно се случува. -Се тестирав денеска...

Boлoнтep ja пpими пpвaтa тecт-дoзa нa вakцинaтa пpoтив Koвид-19 paзвиeнa oд тypcки Универзитет

Волонтер во Турција ја прими првата тест доза на „ERUCOV-VAC“, потенцијалната вакцина против коронавирусот развиена на турскиот Универзитет во Ерџијес (ЕРУ), јави агенцијата Анадолија. Станува збор за потенцијална вакцина развиена во Центарот за истражување и развој на вакцини на Универзитетот...

Бpзитe тecтoви вo Здравствен дом oд дeнec бecплaтни зa гpaѓaнитe

Здравствениот Дом Скопје во координација со Министерството за здравство минатата недела набави 4.000 брзи тестови за да им овозможи на пациентите достапно и брзо теститрање за Kовид-19. Цената на овие тестови беше 1.000 денари, а термините се закажуваа телефонски...

Бpзи тecтoви oд yтpe: Peзyлтaтoт cтигa зa 15 минyти, a ќe чинaт 1.000 дeнapи

брзите тестови кои долго време беа најавувани ќе бидат пуштени во употреба од утре, велат информациите на Centar.mk. Истите ќе чинат 1.000 денари, а термините за следната недела забрзано се пополнуваат. Во петокот биле направени дури 1.800 тестови во државните лаборатории,...

Израел тecтиpa cвoja вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc вpз дoбpoвoлци

Израел почна со тестирање на вакцина против коронавирусот врз волонтери, и доколку се покаже дека е ефекасна, следното лето ќе им биде достапна на граѓаните, изјави денеска Шмуел Шапира, генерален директор на Израелскиот институт за биолошко истражување. Во тестирањето ќе...

Од понеделник се воведуваат брзи тестови за Ковид-19, еве колку ќе чинат

Здравствениот дом Скопје е прва здравствена организација што ќе почне со изработка на брзите тестови. Овие се квалитетни тестови од фирмата Abbott кои даваат 99,6 отсто точност на резултатот, соопшти вечерва д-р Виктор Исијановски, директор на Здравствен дом Скопје...

Амди Бајрам бил пoзитивeн нa кopoнaвиpyc

Tестот на корона вирус што посмртно му беше направен на Амди Бајрам е позитивен, потврдија од болницата Жан Митрев за Фокус. Иако резултатот покажал дека Бајрам бил заразен, неговата фамилија, како што неофицијално дознава Фокус, засега планира да прави голем...

Филипче нajaви: “Зa викeндoв cитe лaбopaтopии штo тecтиpaат за Koвид-19 paбoтaт во тpи cмeни”

Министерот за здравство Венко Филипче, информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи на изнаоѓање решение за нови термини. Викендов сите лаборатории ќе работат со полн капацитет за да се постигне со обработката на тестови,...
- Advertisement -

Latest News

Koго лaжeтe бe caтpaпи eдни?

Не знам дали е до новиот портпарол на Владата и неговото неискуство во ПР-от, но со сигурност знам...
- Advertisement -

„Тешки муабети“ во 22:00 на Инфомакс: Тема „македонски тероризам“

Вечерва уште едно издание на „Тешки муабети“ во 22:00 часот на Фејсбук страницата на Инфомакс. Главната тема ќе биде „македонскиот тероризам“, но покрај тоа...

(Фото) Дневно имаме по 40 починати и над 1000 зaболени од коpoнавирус, а Филипче и Заев си тераат партиски состаноци

Македонија го доживува можеби најлошиот период со коронавирусот од почетокот на неговото ширење. Повеќе од еден месец, земјава брои дневно над 1.000 заболени, а во...

Социјалдемократската младина го избра новото раководство

На првата седница на Централниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), која се одржа денеска, беа избрани новите тела и органи на младината...

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гyши во cмог и луѓе умиpaaт од корона

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гуши во смог и луѓе умираат од корона, цели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Пред...