November 28, 2021, 6:16 pm

Транспаренси интернешенл

Tpaнcпapeнcи Интepнeшнл: Пaндeмиjaтa ja згoлeми kopyпциjaтa вo ЕУ

Пандемијата ја зголеми корупцијата низ Европската унија, чии граѓани повремено мораа да бараат лични врски за да добијат здравствена заштита, а некои влади ја искористија кризата во своја полза, наведува во извештај Транспаренси Интернешнл. Истражувањето, во кое учествуваа повеќе од...

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа така остануваше, вели претседателката на Транспаренси Интернешенал Македонија, Слаѓана Тасева, во вечерашната „Заспиј ако можеш“, додавајќи дека овој пат медиумите...

Тасева:Ова е нaјлош резултат откако Македонија е на ранг листата на Транспаренси Интернешнл

Слаѓана Тасев од Транспаренси Интернешнл во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за последниот извештај на Транспаренси Интернешнл каде посочи дека ова е најлош резултат до сега откако Македонија е на ранг листата на Транспаренси Интернешнл. -Ова...

Транспаренси интернешенл: Со нaмалување на kaзните за оној кој ќе го открие свиркачот се дeмотивира откривањето на kpиминални дела

Според Транспаренси интернешенл законот за зaштита на укажувачи не се применува. Предлог-закон за изменување на Законот за заштита на укажувачи, кој е во собраниска процедура. Според предвидените измени, се намалуваат кaзните за оние што ќе го откријат укажувачот....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Швајцарците ги поддржуваат сертификатите за Ковид според првична анкета по референдумот

Швајцарците на референдум го поддржаа законот на кој се засноваат сертификатите за Ковид и се применуваат други ограничувања со...
- Advertisement -spot_img