December 6, 2021, 6:55 am

украина

Нови санкции за Русија бараат Полска, Литванија и Украина

Новите санкции против Русија треба да бидат воведени како одговор на нејзиниот агресивен пристап кон Украина, според полскиот претседател Анджеј Дуда и неговите колеги од Литванија и Украина Гитанас Науседа и Володимир Зеленски. Полските и литванските лидери ја потврдија поддршката...

„Вашингтон пост“: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Русија подготвува офанзива врз Украина која би вклучувала до 175.000 војници и тоа веќе следната година, јави „Вашингтон пост“. Москва се подготвува да почне офанзива со „100 баталјони составени од тактички групи со проценета сила од 175.000 луѓе“, а во...

Уапсени тројца агенти на украинската тајна служба

На конференцијата за европска безбедност во Шведска, Лавров ја презентираше идејата за нов европски безбедносен пакт за да се обиде да го спречи НАТО да се прошири понатаму на исток. Американскиот државен секретар Антони Блинкен предупреди на „сериозни последици“ доколку...

(Видео) Паника во Украина: Се запали опремата за гласање во парламентот

Необична ситуација се случила во Украина, а на видеото објавено на социјалните мрежи е прикажан наводен пожар во парламентот. Имено, во салата наменета за седниците на парламентот на Украина на денешната собраниска седница дошло до неисправност во опремата за гласање...

Путин пpeceчe: Шиpeњeтo нa HAТO кoн Украина е пpeминyвaњe нa цpвeнaтa линиja

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му соопштил на својот белоруски колега Александар Лукашенко дека проширувањето на НАТО кон Украина за Москва ќе значи дека е помината црвената линија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Претседателот Путин претходно кажа дека тоа...

САД ќе одвои 60 милиони долари за помош на Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден нареди да се одвојат 60 милиони долари за помош на Украина, соопшти Белата куќа. Средствата, како што е наведено во меморандумот што го потпиша, ќе бидат распределени од буџетот на Пентагон. Треба да се потсети дека украинскиот...

Прoнаjдeни мacoвни гpoбници во Укpaина: Оcтaтoци од илјaдници жpтви на чиcтките на Стaлин

Во околината на Одеса се пронајдени масовни гробници со остатоци од илјадници лица убиени во чистките на Сталин во триесеттите години на минатиот век, што е една од најголемите такви масовни гробници во Украина, соопштија властите во средата, пренесува...

Во Украина пронајдени мacовни гpoбници со илјадници жpтви

Заеднички гробници со посмртни останки на илјадници луѓе убиени во чистките на Сталин во 1930 -тите, се пронајдени во Одеса, на југот, во една од најголемите масовни гробници во Украина, соопштија властите. До денес, 29 гробови со посмртни останки...

(Видео) Пpeтceдaтeлoт Пендаровски вo Kиев пpиcycтвyвaшe нa oдбeлeжyвaњeто нa 30-гoдишнинaтa oд нeзaвиcнocтa нa Укpaина

Претседателот Стево Пендаровски денеска на плоштадот на независноста во Киев присуствуваше на централниот настан по повод 30-годишнината од независноста на Украина. На настанот, на којшто се обрати претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се одржаа церемонии на подигнување на украинското знаме...

Ocмaни: Македонија иcкaжyвa нeдвocмиcлeнa пoддpшкa зa cyвepeнитетoт и тepитopиjaлниoт интeгpитeт нa Укpaинa

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на основачкиот Самит на Кримската платформа, што се одржа во Киев, Украина. Како што соопштија од МНР, на настанот присуствувале повеќе од четириесет земји на високо и највисоко ниво, меѓу кои голем број...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...
- Advertisement -spot_img