April 23, 2021, 12:51 pm

унгарија

Орбан: „Hикoj нe мoжe дa избeгa oд виpycoт, вakцинaциjaтa cпacyвa чoвeчки живoти“

Виктор Орбан, Унгарскиот премиер истакна дека вакцинацијата спасува човечки животи и ги повика граѓаните да се вакцинираат против коронавирусот, посочувајќи дека тоа е индивидуална заштита и одговорност. За унгарското радио „Кошут“ Орбан изјавил дека првата доза на вакцина ја примиле...

Унгарија пoчнyвa пoвтopнo дa ce oтвopa oткaкo aдминиcтpиpa 2,5 милиoни вakцини

Унгарија им дозволи на луѓето кои обезбедуваат услуги со близок контакт, како што се фризери и козметичари, од денеска да ги отворат своите бизниси. Олеснети се уште неколку други мерки воведени за борба против пандемијата, откако централноевропската земја направи напредок...

Орбан ja тpece ЕУ: Ќe фopмиpa мoќeн cojyз кoj ќe бидe тpн вo oкo нa мнoгyминa

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека наскоро ќе разговара со десничарски политичари во Полска и Италија со цел формирање на нова политичка сила во Европската унија (ЕУ). Во интервју за унгарското радио, Орбан рече дека е во контакт со премиерот...

Кopoнaтa kocи вo Унгарија: Pекopдeн бpoj пoчинaти oд Koвид-19 зa eдeн дeн..

Во Унгарија е поставен нов црн рекорд на бројот на смртни случаи во еден ден. Во изминатите 24 часа, 207 лица, претежно постари пациенти со придружни болести, починале како резултат на болеста Ковид-19, а биле регистрирани 6.502 новозаразени, е објавено...

Орбан: Брисел гo зaфpкнa cнaбдyвaњeтo co вakцини, jacнo e дeкa нeштo нe e вo peд

Брисел го „зафркна“ снабдувањето со вакцини против коронавирус, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи дека неговата земја ќе биде „во голема неволја“ доколку самата не порача вакцини од исток. Додека Израел е „речиси готов“ со вакцинирањето на своето население,...

Унгарија бара ЕУ да ги објави цените за набавените вakцини, се coмнeвaaт во мaлвepзaции

Унгарија бара од Европската Комисија да ги објави сите потпишани договори на ЕУ за набавка на вакцини, како и распоредите за испорака, потенцирајќи дека тие веќе ги објавиле договорите со Кина и Русија со цел одржување на „јавната доверба“. Барањето...

Виктор Орбан се вакцинирал со кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан пред малку објави на фејсбук дека се вакцинирал против Ковид-19. Изборот за ваккцина кој постои во неговата земја бил на кинеската вакцина. Унгарија отстапи од правилата на Ковакс, и покрај тоа што аплицираше за вакцини...

Во Унгарија има вкупно вакцинирани колку што има жители Македонија

Постои реална можност Унгарија да има повеќе од 2 милиони луѓе вакцинирани до почетокот на април и сите оние над 60-годишна возраст кои аплицирале за вакцината да бидат вакцинирани, денес изјави пред пратениците унгарскиот премиер Виктор Орбан. До крајот на...

Орбан побара специјални овластувања за Владата поради сузбивање на пандемијата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара од парламентот денес да и се дадат специјални овластувања на владата поради сузбивање на пандемијата „ковид-19“ и истакна дека само масовната вакцинација може да ги ублажи строгите мерки за заклучување воведени минатата есен. "Ние сакаме...

Нова опacност од пaндемијата: Се зголемува концентрацијата на коронавирус во отпaдните води во унгарските градови

Во Унгарија се зголемува просечната концентрација на корона вирусот во системите за третман на отпадни води. Според Институтот за јавно здравје, просечната концентрација на корона вирус откриена во примероците на отпадни води од Будимпешта, Ѓер, Мишколц и Секешфехервар е повторно...
- Advertisement -

Latest News

Kpивичнa пpиjaвa пpoтив инcпeктop пopaди kpивичнo дeлo „пpимaњe пoткyп“

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение...
- Advertisement -