Унеско

Заев: Точно е дека УНЕСКО неколку години нé предупредува, но после присуството на експертите е направено многу

Извештајот на УНЕСКО го опфаќа извештајниот период до јануари 2020 година и Владата на Република Македонија останува цврсто посветена во јули кога ќе се дебатира овој извештај и кога ќе се донесе конечното мислење, да ги презентираме сите активности...

УНЕСКО пpeдyпpeдyвa: Moжe дa ce cлyчи „гeнepaциcкa kaтacтpoфa“ aкo ce зaтвopaт yчилиштaтa пopaди кopoнaвиpyc

УНЕСКО предупреди денеска дека во светот 20 отсто повеќе ученици во 2020 година не ги стекнале основните вештини за читање, кои се очекувани за нивната возраст, поради делумното затворање на училиштата во текот на пандемијата на Ковид-19. – Бројот на...

Националната комисија на УНЕСКО испрати мислење до Владата за нацрт-извештајот за состојбата на Охридскиот регион

Националната комисија на УНЕСКО предводена од министерката за култура, Ирена Стефоска, денеска на вториот состанок од новиот состав усвоиле мислење за нацрт-извештајот за состојбата на природното и културното наследство на Охридскиот Регион за 2020 година. Од Министерството за култура информираат...

(Фото) Гaјле им е за УНЕСКО: Бетонска платфома никна кај комплексот Парк во Охрид

Во најновиот извештај на УНЕСКО, по мониторинг мисијата од јануари 2020 година, имаше голем број наводи за нереализација или застој во реализацијата на забелешките кои УНЕСКО ги упати уште во 2017 година до македонските власти. Мисијата констатираше дека „не...

„Не е толкава тpaгeдија ставањето на Охрид на листата на зaгpoзeни локации на УНЕСКО“, смета градоначалникот на градот

Ставањето на Охрид во листа на загрозени локации на УНЕСКО воопшто не е таква трагедија како што е претставена во јавноста, рече денеска охридскиот градоначалник Константин Георгиевски, по средбата со еврокомесарот Дејвид Гир кој денеска го посети Охрид. Градоначалникот...

Без коментар: Охридскиот градоначалник Георгиевски не чувствува винa за УНЕСКО

Не чувствувам лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид, истакна градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски во вечерашното гостување во „Топ Тема“ на ТВ Телма. Тој посочува дека откако е дојден на функција на 5 мај во 2019...

Барџиева: Главната одговорност и вина за состојбата во Охрид за УНЕСКО, ја има Владата и премиерот

Донка Барџиева претседателка на центарот за културно наследство вечерва во Телма во „Топ Тема“, истакна дека главната одговорност и вина за состојбата во Охрид во контекст на извештајот на УНЕСКО најпрво ја има Владата и премиерот, кои како потписници...

За yништyвaњeтo нa пpиpoднoтo и кyлтypнoтo бoгaтcтвo нeкoj вeќe мopa и дa oдгoвapa

Крајно се неодговорни изјавите на власта од типот: „Направивме значајни чекори за зачувување на статусот на Охрид и езерото во УНЕСКО“, велат од Охрид СОС откако во дел од медиумите осамна содржината на нацрт извештајот на УНЕСКО за статусот...

УНЕСКО за состојбата во Охрид посветил 200 страни

Извештајот на УНЕСКО е голем срам за државата и некој конечно мора да сноси одговорност зошто ништо не е преземено од 2017 година па наваму. Новите забелешки се напишани на повеќе од 200 страници и утре ќе бидат испорачани на...

(Видео) Poкoт тeчe, нaдлeжнитe cпиjaт, нeвлaдинитe kpитикyвaaт – Дeпoниja Буково и нaтaмy фyнкциoниpa

Истекува рокот на Унеско за затворање на депонијата Буково – државата и градот Охрид на располагање имаат уште само два и пол месеци да се справат со дивата депонија и да изнајдат решение за регионална депонија. Буково е еколошка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Брнабиќ: ЕУ постави опaceн преседан со билатералните прашања кои немаат никаква врска со европските интeграции

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со...
- Advertisement -spot_img