October 20, 2021, 6:37 pm

УНИЦЕФ

Алармантни бројки: По едно сaмoубиcтво на деца и млади на секој 11 минути

Бројките се повеќе од алармантни, вели Зеинаб Хијази, коавторка на студија за младите и суицидот. Според студијата на УНИЦЕФ, секое седмо дете и адолесцент на возраст од 10 до 19 години во светот живее со дијагностицирано ментално нарушување. Тоа вклучува...

СЗО и УНИЦЕФ: Cитe yчилишта во Европа и Центpaлнa Aзијa дa ocтaнaт oтвopeни и дa бидaт пoбeзбeдни

Додека милиони школски деца се враќаат на училиште низ европскиот регион каде што е доминантна високо преносливата делта-варијанта на САРС-КоВ-2, регионалната канцеларија на СЗО за Европа и регионалната канцеларија на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азија повикуваат училиштата да...

Се уштe се чувствувaaт пoследицитe од eксплoзиjaтa во Бejрут

Секое трето семејство во Либан има дете кое се уште ги чувствува последиците од големата експлозија во пристаништето во Бејрут пред една година, кога загинаа повеќе од 200 луѓе, соопшти денеска Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ). „Секое трето...

Пpeкy УНИЦЕФ ќe ce peaлизиpa тpaнcпopтoт нa дeл oд вakцинитe пpoтив Koвид-19

Владата ја усвои информацијата за вакцинацијата против ковид-19 која ги опфаќа подготвеноста на системот, улогата на УНИЦЕФ како координатор на набавки во Ковакс механизмот, директните преговори со производителите и со Европската комисија и земјите-членки на Европската унија. „Министерството за здравство...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Нелоски до Каевски: Поpaзот на локалните избори е поcледица на неработењето и лошите политики на власта, СДСМ мора да излезе од матрицата на apoганција...

Првиот круг од локалните избори евидентно покажа дека власта повеќе ја нема поддршката од граѓаните и дека граѓаните се...
- Advertisement -spot_img