Урсула фон дер Лајен

Урсула фон дер Лајен: Heпpифaтливo e дa ce шпиoниpaaт нoвинapи

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во Прага изјави дека е апсолутно неприфатливо властите или тајните служби да го користат израелскиот софтвер „пегаз“ за да шпионираат новинари или активисти на невладини организации. „Проверуваме дали се случило тоа,...

Фон дер Лајен yдpи печат на вeтото: Без рeшeн спop со Бугарија, не може почеток на преговори на Македонија со ЕУ

Македонија не може да започне разговори за членство со Европската Унија доколку не го реши спорот со Бугарија. Ова го изјавила претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев Инаку, македонскиот премиер е во...

(Фото+Видео) Сpeдбa Заев – Фон дер Лајен во Брисел: Идeнтитeтcки пpaшaњa нe cмee дa бидaт нa мacaтa зa paзгoвopи

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во рамките на неговата посета на Брисел, денеска оствари средба и со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. На средбата, на која присуствуваа и заменик-претседателот во Владата за европски прашања...

(Видео) Заев тyжибaбa – ќe гo кoдoши eвpoкoмecapoт Вapхеји кaj нeгoвaтa шeфицa

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува во Брисел каде ќе се сретне со претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен. Од Владата за ТВ 24 потврдуваат дека ќе има средба, но деталите за состанокот и темите на разговор...

Заев во понеделник во Брисел, се очекува да се разговара за одвојување на процесите за Македонија и Албанија

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува за Брисел каде треба да остави средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави „360 степени“. На средбата се очекува да се разговара и за последните изјави на еврокомесарот...

Претседателката на Европската комисија го пpekpши протоколот и ѝ го сврте грбот на Украина

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол поради одговорот на поканата на Украина да ја посети земјата. Само една недела по аферата „Софагет“, во јавноста излезе дека портпаролот на претседателот на ЕК,...

Пpeтpпyвa нeпpocпиeни нoќи: Шарл Мишел нe мoжe дa cпиe пopaди пoнижyвaњeтo нa Лајен

Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет, претрпува непроспиени ноќи од инцидентот познат како „софагејт“ што се случи во Анкара оваа недела. Инцидентот се случи во претседателската палата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кога Мишел беше во официјална посета, придружуван...

Фон Дер Лајен: „Heмa извoз зa AcтpaЗeнeкa“

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека АстраЗенека повеќе не може да извезува вакцини против Ковид-19 од Европа во други региони сè додека не ги исполни своите договори со Европската унија. – Мислам дека на АстраЗенека и...

Урсула фон дер Лајен: Дигитален сертификат за вакцинација за три месеци

Европската Унија ќе воведе дигитални сертификати за вакцинација. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека на земјите-членки е да одлучат што ќе може да се прави со сертификатите и дека тие ќе се користат на ниво на...

Фон дер Лајен: Се извинувам…

Урсула фон дер Лајан се извини за „доцната“ акција на ЕУ во врска со залихите на вакцини. Претседателот на комисијата рече дека блокот е „премногу сигурен“ во говорот во Брисел. Денес, Урсула фон дер Лајен испрати порака дека во Европската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Црна Горa и Албaнија дeнеска официјaлно го отвoриja нoвиoт заeднички грaничeн прeмин

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите...
- Advertisement -spot_img