устав

Србија започнува постапка за промена на уставот

На консултациите на премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, со претседателот на Собранието, Ивица Дачиќ и министерката за правда, Маја Поповиќ, беше одлучено да се поведе постапка за промена на Уставот на Србија во областа на правдата. По тој повод беше...

Српската влада го ycвои прeдлогот за промена на Уставот

Денес, Владата на Србија усвои предлог за промена на Уставот во делот што се однесува на судовите и јавните обвинителства и другите последователни делови на највисокиот општ правен акт. Според соопштението од денешната седница на Владата, со оваа иницијатива, Владата...

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС:ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕ ГО ПРЕКРШИ УСТАВОТ, ЈА СПАСИ ДРЖАВАТА И НАЦИЈАТА ОД ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО И ВЛАДАТА!

17 март 2018 година, Торонто, Канада   - Претседателот на Републиката не го прекрши Уставот со непотпишувањето на указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, туку ја спаси нацијата и државата од велепредавството на парламентарното мнозинство и Владата! Тие...

КЛИМОВСКИ: Ветото на Претседателот има суспензивен карактер-едно од најзначајните средства на влијанието на претседателот во законодавната сфера

Во компаративното уставно право, ветото претставува едно од најзначајните средства на влијанието на претседателот во законодавната сфера. Тоа е израз на моќта на претседателот, тоа како што вели Вудру Вилсон „најстрашен прерогатив“ на претседателот, вели професорот по уставно право...

СИТЕЛ:Промената на името ќе биде во три фази- последната подразбира промена на Устав и на лични документи

Во предлогот од медијаторот Метју Нимиц во спорот за името со Грција се дефинирани три фази на употреба и имплементација на финалното решение кое би го постигнале Македонија и Грција. Според дипломатски ивори до кои дојде Сител, се вели...

БИЛАТЕРАЛНА СРЕДБА ПУТИН – ИВАНОВ: Кризата во Македонија да се реши согласно Уставот!

Русија следи се што се случува во Македонија. Кризата треба да се реши со авторитетот на претседателот Иванов и следење на Уставот – порача рускиот претседател Владимир Путин Решавање на политичката криза во рамки на Уставот и законите на Македонија,...

ДАШТЕВСКИ: Владата без мандат ќе биде противуставна

Формирање влада без мандат од претседателот Ѓорге Иванов ќе биде спротивно на уставот и за таквата влада ќе треба да одлучува Уставниот суд, смета професорот и аналитичар Александар Даштевски. Тој во емисијата Пулт на Радио Слободна Макеоднија посочи дека...
- Advertisement -

Latest News

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...
- Advertisement -