September 18, 2021, 7:35 am

УХМР

УХМР co пpoгнoзa: Eвe кaквo вpeме нe oчeкyвa вo нapeдниoт пepиoд

УХМР најавува дека следува период на значително топло време за овој период од годината. Кон крајот на работната недела, како што информира, ќе се зголемат условите за појава на нестабилност и пороен дожд проследен со засилен ветер. Утре минималната температура...

Пpoгнoзa нa УХMP: Дo caбота cтaбилнo и тoплo – еве кaквo вpeме нe oчeкува oд нeдeлa

Во петок и во сабота ќе се задржи стабилно време со свежи утра, а дневната температура ќе биде во благ пораст, соопшти УХМР. Во недела уште од ноќта ќе има услови за краткотраен дожд, а преку денот на повеќе места...

УХМР пpeдyпpeдyвa: Дoaѓa пopoeн дoжд co гpмeжи и зacилeн вeтep

УХМР за попладнево најавува дека ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи, претежно во западните делови. Ќе дува умерен, а вдолж Поварадарието засилен ветер од северозападен правец. Во скопје попладнево ќе има услови за краткотраен дожд....

Пpoгнoзa нa УХМР – eве кaкво вpeме нe oчeкува за време на викeндoт

Изминатите 24 часа најмногу дожд наврна во Крива Паланка, 17 литри на метар квадратен, а најмалку во Струмица, еден литар на единица површина. УХМР најавува дека попладнево во планинските подрачја се можни услови за краткотраен дожд. Ќе дува и слаб...

УХМР co пpoгнoзa: Пoплaднe и yтpe пoвpeмeн пopoeн дoжд и гpмeжи

Кон крајот на денов и утре ќе преовладува променливо облачно време со повремен пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму посочуваат...

Пpoгнoзa нa УХMP: Утpe cтaбилнo и тoплo вpeмe – eвe кaквa пpoмeнa нe oчeкyвa oд cpeдa

Времето во земјава во текот на утрешниот ден ќе биде стабилно со благ пораст на дневната температура, но, веќе во среда и во четврток се очекува нестабилно време со дожд. Како што најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи, во среда...

УХМР: Вчepa нajмнoгy дoжд нaвpнa вo Струмица, викeндoв пopoeн дoжд нa пoвeќe мecтa

Најмногу дожд -13 литри на квадратен метар вчера наврна во Струмица, по што следат Скопје со 12 литри, Штип со 11, Берово со шест, Куманово и Виница со по три и Крива Паланка со еден литар на квадратен метар,...

Пpoгнoзa нa УХMP: Вo пoнeдeлник и втopник пekoлни тeмпepaтypи

Управата за хидрометеоролошки работи најавува дека следува период на стабилно и топло време. Особено топло ќе биде во понеделник и вторник кога температурите на места ќе достигнат и 40 степени. Дестабилизирање на времето се очекува од среда кога и...

Прогноза на УХМР: Еве какви температури не очекуваат од понеделник

Во изминатите 24 часа најмногу дожд, пет литри на квадратен метар наврна во Лазарополе, а три во Дебар, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Од УХМР потсетуваат дека времето денеска ќе биде сончево и ветровито со мала до умерена облачност....

УХМР пpeдyпpeдyвa – cлeдyвa нeвpeмe

Промена на времето најавуваат синоптичарите од попладне. Се очекува зголемена облачност, локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. – На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд за кратко време, електрични празнења, силен ветер...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Овие делови од Скопје денес и утре ќе останат без стpуjа

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска и утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од...
- Advertisement -spot_img