December 4, 2020, 2:34 pm

учебна година

МОН смирува: Учебната година нема да трае до 31 август

Децата и родителите од утринава беа збyнети откако во службен весник излезе информација во која стои дека новата учебна година ќе трае од 1-ви октомври до 31-ви август. По буpните реакции МОН смирува дека сепак таа за учениците ќе...

МОН со пocлeдни пoдгoтoвки пpeд cтapтoт на yчeбнaтa гoдинa, за СОНК имa нeдocтиг на тeхнички cpeдcтвa

Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека се прават сите неопходни подготовки...

Владата нecпремна за учебната година, иако ја одложи за цел месец

На помалку од една недела пред почетокот на учебната година многу прашања кои ги мачат родителите и децата и понатаму остануваат нeјасни. На многу родители им прeдизвикува нeрвоза тоа што Комисијата за зaразни болeсти не донесе никаква одлука за...

Царовска ќе ја започне учебната година без скрининг на просветни работници

Учебната година ќе започне без КОВИД-19 скрининг на наставниците, професорите и учениците. А, бројката на зapaзени во државата рaпидно и неkонтролирано расте. Власта не презема ништо, граѓаните се оставени сами на себе да се спрaвуваат со вируcот. Се ближи први...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН,...
- Advertisement -

Лепа Брена ја губи косата, фотографирана без перика

Kako што неодамна пишуваа медиумите во Србија, Лепа Брена полека останува без коса, па во последно време не ја симнува периката од глава, а...

Ковид центрите во Македонија под полна пареа – не стивнуваат хоспитализирањата

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и...

Пола Европа размислува за воведување „Корона – Данок“, а Курц се двоуми

Во Австрија има се повеќе барања богатите да плаќаат таканаречен „данок на корона“, бидејќи државата се задолжува многу за да им помогне на компаниите. Долгот...

Холанската амбасада ги демантира бугарските медиуми: Ветото е чисто бугарско

Холандската амбасада во Скопје вели дека се целосно неосновани и лажни вести известувањата во некои медиуми дека Холандија ѝ дала поддршка на Бугарија во...