October 28, 2021, 6:45 am

учебници

МОН: Гoдинaвa тpoшoцитe зa нaбaвкa нa yчeбници нaмaлeни зa 10 милиoни дeнapи

Педагошката служба и преговарачкиот тим на Министерството за образование и наука оваа година успеаја по пат на преговарање за 10 милиони денари да ја намалат вкупната цена за набавка на учебниците кои согласно актуелното законско решение кое ја регулира...

Јаневска до Царовска: Министерке, не сме ни Данска, ни Шведска, ќе се случи kaтacтpoфа ако учениците немаат учебници

Кога министер ќе повлече учебник настанува катастрофа. Бидејќи прво не образложувате зошто ги повлекувате учебниците и јас ќе потсетам дека на барање на определена група повлековте учебник по географија, без никаква стручна и научна дискусија само затоа што елементите...

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ повторно поднесе иницијатива за референдум за воведување на дигитални учебници

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска повторно поднесе иницијатива до Собранието за распишување референдум за граѓаните да се изјаснат за Предлог-законот за дигитални учебници и наставни материјали во основното и средното образование откако првиот пат иницијативата...

Референдум за учебниците нема, Собранието ја отфpли иницијативата родителите

Собраниските комисии за политички систем и законодавно-правната комисија ја отфрлија иницијативата за организирање референдум за воведувањето на дигиталните учебници. Според образложението, барањето за референдум е отфрлено бидејќи неопходните потписи биле собрани спротивно на Законот за референдум, затоа што не...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ не е пpoтив дигитализација, туку пpoтив иckлучување на печатените учебници

Во денешното издание на Неделен брифинг со Сотир Костов на Инфомакс, Велика Стојкова Серафимовска, пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, зборувајќи за дигитализацијата во образованието која министерството за образование и наука ја на најавува веќе од следната учебна година во...

Царовска: Училиштата ќе ги печатат учебниците за децата кои немаат електронски уреди

Новиот систем за образование, новата Концепција за основно образование и новите програми предвидуваат и современ концепт на учебници. Со новиот Закон за учебници и други наставни и дидактички материјали се обезбедува можност за избор. Од прво до трето одделение...

Учењето стана привилегија на богатите: Од септември електронски учебници, тие што немаат компјутери ќе се снаоѓаат како знаат

Учениците од четврто до деветто одделение и средношколците од септември ќе учат од електронски учебници. Хартиените учебници ќе се користат само од прво до трето одделение. Ова се предвидува со предлог измените на Законот за учебници кои владата веќе...

Hacтaвницитe ce зa пoдoбap квaлитeт нa yчeбницитe

За подобрување на квалитетот на учење неопходно е да се подобри квалитетот на учебниците и другите наставни средства и дури 74 проценти од наставниците истакнуваат дека е потребно да се подобри нивниот квалитет, истакна Ајше Ајрулаи, раководител на сектор...

Обидот да се спои историјата со општествените науки е обид за ретуширање на историјата и извитоперување на фактите

Стефан Андоновски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во гостување во емисијата Топ тема на телевизија Телма, реагира на денешната изјава на Мила Царовска за укинување на предметот историја и спојување во еден предмет како општествена наука како во...

Власта прави мaнипулација, бришењето на историјата е coмнително поради условот со евроинтеграциите

Историчарот Митко Панов кој работи во Институтот за национална историја, коментирајќи го новиот Концепт за основно образование, вели дека со овој план се бришат учебниците по историја, а имајќи ја предвид целата политичка состојба, се фрла сомнеж дека тоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img