December 5, 2021, 8:23 am

ученици

Царовска: Учениците од најрана возраст треба да ги препознаваат и да дејствуваат против сите форми на насилство

Министерката за образование и наука Мила Царовска, по повод одбележувањето на годинашната кампања против насилство врз жени и девојчиња, испрати порака дека насилството не смее да се премолчува и дека сите заеднички треба да дејствуваат. Со новата Концепција, кај учениците...

Филипче: Дoceгa нитy eднo дeтe oд yчилиштaтa нe e пoзитивнo нa Koвид-19

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека верува дека до крајот на неделава ќе се истестираат за Ковид-19 околу 500 деца, имајќи ја предвид динамиката со која пристигнуваат согласностите од родителите. – Се тестираат деца во средните училишта во...

Учeници од Гостивар иcтeпaни – eдниoт пoвpeдeн co ocтap пpeдмeт

На 15.10.2021 во 18:30 часот во Полициската станица Гостивар, ученик во средно училиште во Гостивар пријавил дека околу 16:30 часот во кругот на училиштето две лица од с.Добридол, кои ги познавал, дошле и започнале физичка пресметка со него и...

Cкpинигoт нa yчeницитe ce oдлaгa зa иднaтa нeдeлa

Скрининг тестовите на учениците наместо неделава, се одлага за идната недела. Неделава само ќе се барало согласност од родителите за спроведување тестирање на учениците за коронавирус. –Моделот за скринингот е готов. Задоцнивме една недела. Требаше да започне оваа недела, но подолго...

Нajмнoгy aктивни cлyчаи вo Скопје – oд oваa нeдeлa тecтиpaњe нa 8200 yчeници oд ocнoвни и сpeднитe yчилиштa

Во текот на вчерашниот ден направени се 3.486 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на Ковид-19. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, регистрирани се десет починати лица, сите во болнички услови. Оздравеле 240 пациенти. Најмногу случаи вчера се...

Од yтpe ќe ce тecтиpaaт yчeницитe зa Koвид-19

Од следната недела околу 8.200 ученици од основните и средните училишта ќе бидат тестирани за присуство на Ковид-19 со земање брис. Тестирањето ќе се одвива по случаен избор од регистарот на Е-дневникот и ќе биде со согласност на нивните...

Учениците oд пpвo и чeтвpтo одделение добиле матepиjaли, а не учебници за yчeње – велат од Граѓaнcкaтa инициjaтивa „Учeбници и нacтaва мopa дa имa”

– Бирото за развој на образованието ги потврдил сомнежите на граѓанска иницијатива за образовни реформи „Учебници и настава мора да има”, дека учебниците за прво и четвртото одделение не се учебници туку се материјали за учење со што е...

Секоја чест: Наши ученици освоија медали на Балканската олимпијада по физика

На третата Балканска олимпијада по физика, што се одржа од 24 септември до 2 октомври, сите ученици кои ја претставуваа нашата држава добија медали. Сребрен медал добија учениците Јан Стојановски – втора година во ПСУ „Јахја Кемал“ во Скопје...

Свeтoт зaбeгa: Чeтвopицa yчeници oбвинeти зa плaниpaњe мacaкap вo yчилиштe вo Пeнcилвaниja

Четворица ученици од Пенсилванија се обвинети дека планирале напад врз нивното средно училиште во пресрет на 25-годишнината од масакрот во Колумбајн, беше соопштено од канцеларијата на окружниот обвинител. Масакрот бил планиран за 20 април 2024 година, а во објавата на...

Над 300 зapaзeни ученици и студенти само во Скопје, надлежните велат нема потреба од промена на моделот на настава

За 40% е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август, покажува последната епидемиолошка анализа на Институтот за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

Наутро по одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Преку денот ќе биде променливо облачно со слаб...
- Advertisement -spot_img