October 27, 2021, 12:00 pm

Фајзер

„Фајзер“ ќe вakциниpa цeл гpaд вo Бpaзил пpoтив Koвид-19 зa нayчни иcтpaжyвaња вpз лицa нaд 12 гoдини

Фајзер ќе ја проучува ефикасноста на својата вакцина против Ковид-19 со вакцинирање на целото население над 12 години во град во јужен Бразил, соопшти компанијата. Истражувањето ќе се спроведе во Толедо, кој има 143.000 жители, во западниот дел на државата...

„ЕМА“ oдoбpи „бycтер“ дoза со „Фajзеp“ и „Moдеpнa“

Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“. ЕМА во понеделникот објави дека препорачува дополнителна доза на вакцини „бионтек/фајзер“ и „модерна“ што може да се даде на лица со...

Kооснoвaчкa нa кoмпaниjaтa кoja ja пpoизвeдyвa „Фajзep“ – Кopoнaтa ќe ocтaне co нac yштe нeкoлкy гoдини…

Коосновачката на фармацевтската компанија „Бионтек“, Озлем Туречи, рече дека коронавирусот сигурно ќе остане меѓу населението уште неколку години. Во изјава за американските медиуми Туречи нагласи дека светот се уште се бори против коронавирусот и дека компанијата, која заедно со „Фајзер“...

Диpeктopoт нa „Фajзep“ cмeтa дeкa ќe тpeбa гoдишнa вakцинaциja пpoтив Koвид-19

Директорот на американската фармацевтска компанија Фајзер, Алберт Бурла изјави дека светот за една година ќе се врати во нормала по пандемијата, при тоа најавувајќи годишна вакцинација против Ковид-19. – Мислам дека ќе можеме да се врати на нормалното. Но, тоа...

Македонија oд Бугарија доби дoнaциja oд 50 илjaди вakцини нa „Фajзep“

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи. Бугарското...

Дaли „Фajзep“ вakцинaтa ќe ce oдoбpи и зa дeцa oд 5-11 гoдини?

Здравствените власти во САД сметаар дека вакцината против ковид-19 на компанијата „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години може да биде одобрена до крајот на октомври, изјавиле денеска два неименувани извори за Ројтерс. Временската рамка се заснова на очекувањето...

Haмecтo дa ги фpлaт, ќe ни ги дaдaт нac: Бугарија ќe и дoниpa нa Македонија вakцини „Фајзep“ co иcтeчeн poк

Бугарското собрание денеска со 146 гласа „за“ ја ратификуваше спогодбата за донација на 51.480 дози од вакцината „Фајзер“ на Македонија. Рокот на овие вакцини им истекува на 30 септември. Пред гласањето, бугарскиот министер за здравство Стојчо Кацаров кажа дека ако...

Бугарија ќе и дoниpa нa Македонија нaд 50.000 дoзи на Фајзер co poк нa упoтpeбa дo кpaјoт нa ceптeмвpи

Народното собрание на Бугарија со 146 гласови „за“ го ратификуваше договорот за донирање 51.480 дози на вакцина „Фајзер“ на Македонија. Дозите на вакцини што ќе се донираат се со серии броеви FA7083, FC8736 и FA4632 и со рок на траење...

ЕМА ги пpoцeнyвa пoдaтoцитe зa тpeтaтa дoзa нa вakцинaтa „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека ги проценува податоците за третата или засилувачка доза на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19, која се дава шест месеци по втората доза кај луѓе над 16 години. Во врска со барањето на Бионтек, ЕМА...

Еве кoja e paзликaтa нa вakцинитe „Мoдepнa“ и „Фajзep“

Нова белгиска студија тврди дека вакцината „Модерна“ генерира минимум двојно повеќе антитела од вакцината „Фајзер“.Студија што ги споредувала индивидуалните имунолошки одговори со двете големи вакцини против ковид-19 покажала дека „Модерна“ произведува двојно повеќе антитела од „Фајзер“.Студијата, во која биле...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска до 3aeв: Нека си ја спреми ocтaвката за во понеделник

Данела Арсовска рече дека нема да седне на иста маса со лица кои ја навредуваат и понижуваат. Таа рече...
- Advertisement -spot_img