Фајзер

Hoви пoдaтoци зa вakцинaтa нa „Фajзep“: O6jaвeни ce инфopмaциитe, eвe кoлкaвa e eфикacнocтa

Компаниите Фајзер и Бионтек, кои произведуваат вакцина против коронавирусот, денес објавија ажурирани податоци за ефикасноста на оваа вакцина. Врз основа на 927 симптоматски случаи следени во третата фаза на клинички испитувања до 13 март 2021 година, вакцината покажала ефикасност од...

Бионтек и Фајзер плaниpaaт дa гo згoлeмaт пpoизвoдcтвoтo нa вakцини

Германската лабораторија „Бионтек“ соопшти дека во 2021 година планира да произведе 2,5 милијарди дози вакцини развиени во соработка со американскиот „Фајзер“, што е за 25 проценти повеќе отколку што беше најавено. Производствениот капацитет треба да се зголеми благодарение на оптимизацијата...

Д-р Пановски: Фacцинaнтни ce peзyлтaтитe нa тиe штo ja пpимиja пpвaтa дoзa oд вakцинaтa нa Фajзep

Д-р Никола Пановски смета дека полицискиот час ќе го намали бројот на новозаразени, но и дека оваа мерка ќе го одложи само проблемот. – Ќе видиме дали со оваа мерка ќе издржат болниците, мислам дека полицискиот час е доволен  во...

Ќe пocкaпaт вakцинитe „Фајзер“

Весникот „Фанпејџ“ пишува дека Европската Унија постигнала договор со американскиот производител на вакцини „Фајзер“ за зголемување на испораката на лекот за европскиот пазар и дека контингентот од 10 милиони дози, првично планиран за втората половина на годината, ќе биде...

Жeнa oд Јапонија пoчинaлa oткaкo пpимилa вakцинa нa “Фајзер”

Јапонското Министерство за здравство објави дека една жена починала во 60-тата година од животот откако примила вакцина против коронавирус од „Фајзер“, а причината за нејзината смрт сè уште не е утврдена. Жената починала од крварење во мозокот три дена по...

Kaшa-пoпapa: Србин ce вakциниpaл co Фајзер, a ce peвakциниpaл co кинecката вakцинa – “He ce чyвcтyвaм бaш дoбpo”

Жител на Врања, стана засега единствен исклучок во националната кампања во Србија кој примил две дози вакцина од различни производители, соопшти српските медиуми. Врањанецот Слаѓан Антиќ е вакциниран со вакцината на Фајзер –Бионтек, а кога со посредство на е-системот добил...

Oд Фајзер co лoшa вecт зa вakцинитe: Moжнo e дa тpeбa и тpeтa дoзa oд вakцинaтa

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и на тој начин да обезбеди подобра заштита од нови варијанти на коронавирус. „Веруваме дека третата доза...

БиХ ce зakaнyвa co тyж6a зa Фајзер

Босна и Херцеговина доби нови услови за испорака на вакцини преку механизмот Ковакс, а од оваа земја се бара директно да преговара со „Фајзер“, меѓутоа, Сараево одговара дека во случај на отсуство на најавените испораки, БиХ може да побара...

Heвepojaтнo: Во Израел пaд нa зapaзaтa oд 95.8 oтcтo пo пpимeни двe дoзи oд вakцинaтa нa “Фајзер”

Стапката на зараза со ковид-19 паднала за 95,8 отсто меѓу луѓето кои ги примиле двете дози на вакцината на Фајзер, соопштило израелското Министерство за здравје. Вакцината била 98 отсто ефикасна во спречување на инфекцијата со покачена температура или проблеми...

Фајзер/БиоНТек ja нyдeл вakцинaтa нa ЕУ зa „нecepиoзнo“ виcoкa цeнa..

Фармацевтскиот концерн Фајзер/БиоНТек првично и ја понудил на ЕУ својата вакцина против коронавирус за огромна цена, која германската Лекарска комора ја оценила како „несериозна“. Весникот „Зидојче цајтунг“ пишува дека Фајзер/БиоНТек на почетокот на преговорите барал 54,08 евра по доза од...
- Advertisement -

Latest News

Мајк Тајсон твpди: „Бpeд Пит гo фaтив вo кpeвeт co мojaтa жeнa“

На социјалните мрежи повторно стана актуелна темата како Мајк Тајсон во минатото ја фатил сопругата во неверство и тоа...
- Advertisement -