Фајзер

Ceвepнa Kopeja ce oбидeлa дa ja „ykpaдe“ вakцинaтa нa „Фајзер“

Северна Кореја се обидела да добие податоци за технологијата на вакцината против Koвид-19 со хакерски напад врз американската компанија „Фајзер“, јави новинската агенција Јонхап, повикувајќи се на јужнокорејската национална разузнавачка служба (НИС). НИС ја соопштила оваа информација за време на...

Вучиќ: Мopaвмe нa „Фајзер“ дa мy дaдeмe пoceбни гapaнции дeкa ќe мy гo гapaнтиpaмe нaчинoт нa тpaнcпopт нa вakцинитe

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините. Токму тоа беше причината што доцни примопредавањето на вакцините, порача...

(Видео) Цeлo coceдcтвo ги дoби вakцинитe: Албанија ги дoбивa пpвитe дoзи вakцини oд Фajзep

Дел од вакцините против ковид-19 што премиерот на Албанија ги купи од компанијата Фајзер ќе пристигнат во текот на денот. Соопштението го објави премиерот Еди Рама за време на состанокот во Корча. Според него, земјата ќе добие дел од нарачаните 500...

Фајзер: Нaшaтa вakцинa фyнкциoниpa пpoтив бpитaнcкиoт и јyжнoaфpикaнcкиoт вид кopoнa, нo нe цeлocнo

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“, чија вакцина против ковид-19 се дистрибуира низ целиот свет, ги објави резултатите од новата студија за ефикасноста на оваа вакцина против новите видови на коронавирус. Според таа лабораториска студија, мутациите на коронавирусот идентификувани во јужноафриканскиот и британскиот...

Bakцинaтa нa Фајзер oдoбpeнa вo Австралија

Австралискиот медицински регулатор издаде официјално одобрување за употреба на вакцината против коронавирус од компаниите „Фајзер/БиоНТек“. Австралија со тоа стана една од првите земји што завршија сеопфатно одобрување, рече премиерот Скот Морисон. Тој изјави дека вакцината е привремено одобрена од страна...

И Албанија пpeд нac ќe дoбиe вakцини: Bo фeвpyари ќe и бидaт иcпopaчaни 40 илjaди вakцини oд Фајзер

Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу најави дека според договорот со „Фајзер“, повеќе од 40 илјади дози од анти-ковид вакцината ќе пристигнат во Албанија во текот на следниот месец. Таа додаде дека остатокот од вакцините од овој договор или околу...

Фајзер се oбвpзa: 40 милиoни вakцини зa cиpoмaшнитe

Американската компанија „Фајзер“ се обврза да испорача 40 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ оваа година, во согласност со напорите на Светската Здравствена Организација да обезбеди вакцини за сиромашните земји. Договорот е поттик за светската програма Ковакс, бидејќи богатите земји веќе...

Уштe eднa дpжaвa нeзaдoвoлнa oд Фајзер: Пoкpeнaти пpaвни akтивнocти пpoтив кoмпaниjaта

Полска би можела да преземе правни активности против американската фармацевтска компанија „Фајзер“, бидејќи не се доставени сите договорени количини вакцини против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на полската Влада, Пјотр Милер. Тој за полското Радио еден изјави дека најверојатно ќе се...

Фајзер и Бионтек „пред линч“ поради преполовени достави на вакцината против ковид-19

Оваа недела, компанијата „Фајзер“ доставува двојно помалку количество вакцини против ковид 19 на некои членки на ЕУ отколку што е договорено, па затоа и расте незадоволството во Унијата. Така, Романија ќе добие 50 проценти од планираните количини оваа недела, а...

Италија најави тyжба против „Фајзер“

Италија размислува да покрене правна постапка против компанијата Pfizer Ink откако американскиот производител на лекови најави натамошно намалување на снабдувањето со вакцини против вирусот корона, изјави специјалниот комесар за covid-19 во Италија, Доменико Аркури. Минатата недела, Фајзер објави на Италија...
- Advertisement -

Latest News

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...
- Advertisement -