Фајзер

Вakцинaтa нa Фајзер нe coдpжи cocтojки кoи нe ce хaлaл

Салман Вакар од Британското исламско медицинско здружение (БИМА) изјави дека вакцината против коронавирусот на компанијата „Фајзер“ не содржи состојки кои не се халал. БИМА на почетокот на овој месец наведе дека вакцината не содржи никакви компоненти од животинско потекло. „Нема содржина...

Зeмjитe oд ЕУ ќe дoбиjaт 200 милиoни вakцини нa Фајзер и БиоНТек дo ceптeмвpи 2021 гoдинa

Дистрибуцијата на 200 милиони дози од вакцината против Ковид-19, која ја развија американската компанија Фајзер и германската БиоНТек, ќе заврши за земјите во ЕУ до септември 2021 година, а во тек се преговори за дополнителни 100 милиони дози, потврди...

Брнабиќ утре ќе ја прими вакцината на „Фајзер-Бионтек“

Владата на Србија официјално објави дека премиерката Ана Брнабиќ утре ќе ја прими вакцината против вирусот корона на Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“. Покрај неа, вакцината ќе ја примат министерот за труд, вработување, ветерани и социјални работи, Дарија...

Официјално: ЕУ ја одобри вaкцинaта на Фајзер/БиоНТех

Европското регулаторно тело ЕМА денеска препорача вакцина против Ковид-19 од фармацевтските компании Фајзер и Бионтех. ЕМА препорача Европската комисија сега да додели условно одобрение за ставање во промет на вакцината, што треба да се случи за два дена. (МИА)

Во земја со над 7 милиони заразени Претседателот ја исмева „Фајзер“ вакцината

Бразилскиот претседате Жаир Болсонаро не го поддржува глобалното брзање за купување и дистрибуција на вакцината против коронавирус. „Брзањето не е оправдано”, рече Болсонаро во видео снимка што вчера беше објавена на социјалните мрежи од еден од неговите синови. -Тоа е мешање...

Србија oдoбpилa yвoз нa вakцинитe нa Фајзер, нapaчaлe 340.000 дoзи

Српската Агенција за лекови и медицински помагала (АЛИМС) денеска дала согласност за вакцините Pfizer / BioNTech против коронавирус, објавија белградските електронски медиуми. Србија веќе нарачала 340 000 дози на вакцината, а во тек е испитувањето на руската вакцина Спутник V,...

Фајзер се налути – Белгија ја објави цената на вакцината

Американската „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бајонтек“, чија вакцина против Ковид 19 беше за првпат одобрена од западните регулатори, се меѓу групата добавувачи на вакцини на Европската унија, вклучително и Белгија. Портпаролката на американскиот производител на лекови „Бенелукс“, Елизабет Шрапен,...

Фајзер, Бионтек и Модерна ќe зapaбoтaт 32 милиjapди дoлapи cлeднaтa гoдинa

До пред неколку недели сè беше неизвесно, а потоа Велика Британија започна да ја користи вакцината, најпрво само за постара популација. Кон тоа се придружија и САД, и сега веќе можеме да зборуваме за „појасни бројки“, т.е. за тоа...

Meдицинcкa cecтpa oд Њујорк ja пpими пpвaтa вakцинa нa Фајзер пpoтив Koвид-19

Медицинска сестра од Њујорк е првата личност во САД што ја прими вакцината против коронавирусот на компанијата Фајзер. Нејзиното име е Сандра Линдзи и работи во Еврејскиот медицински центар на Лонг Ајленд. Од март таа работи на првата линија на фронтот со...

Вakцината на Фајзер одобрена за пилоти

Федералната управа за воздухопловство (ФАА) соопшти дека одобрила употреба на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19 за пилоти и контролори на летање. Американскиот воздухопловен регулатор информира дека пилотите и контролорите не смеат да летаат или да вршат безбедносни задачи 48 часа по...
- Advertisement -

Latest News

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...
- Advertisement -