Филип Коснет

Не е во наш интерес промена на границите на Западен Балкан, порача американскиот абасадор во Косово

Американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет, изјави дека ниту САД, ниту нивните европски партнери немаат интерес да промовираат каква било размена на територии. „Не знам кој ги пишува овие неофицијални документи, но кој ги пишува, секако е задоволен од прекумерната...

САД вложи многу во Косовo и веќе се нестрпливи за резултати, му порача американскиот амбасадор на Курти

Во интервју за Т7, амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Приштина, Филип Коснет, се осврна на изјавата на кандидатот за премиер на Косово, Албин Курти, дека дијалогот нема да биде приоритет на неговата влада, велејќи дека светот нема да...

САД останува во Косово за остварување на заедничките цели со новата косовски Влада

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, им честита на косовските граѓани за учеството на вчерашните вонредни парламентрни избори и порача дека со нетрпение очекува да работи со новата влада, јави дописникот на МИА од Приштина. Коснет преку...
- Advertisement -

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...
- Advertisement -