финансиска помош

Угocтитeлитe бapaaт нeпoвpaтнa финaнcиcкa пoмoш: „Зaгpoзeни ce oгpoмeн бpoj нa paбoтни мecтa“

Туризмот и угостителство можат да бидат неповратно оштетени и голем број ентитети од овој сектор да згаснат, доколку итно и неодложно не се исплати поддршката предвидена со петтиот пакет на мерки и не се обезбеди дополнителна директна и неповратна...

Угocтитeлитe бapaaт финaнcиcкa пoмoш, 30.000 гpaѓaни ocтaнyвaaт бeз пpихoди..

Од денеска до 20 април ќе бидат затворени сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти за сместување. Оваа одлука ја донесе Владата, со цел превенција и заштита на...

Дел од компаниите што зеле државна помош ќе треба да ги вратат парите

Фирмите што земале помош од државата за да се справат со последиците од ковид кризата, а кои покажале позитивни резултати, сега ќе треба да ги враќаат парите. Првото враќање стигнува веќе овој месец, а фирмите заклучно до 31 март до...

Србија со финансиска помош за Косово: По 200 евра за невработените, по 100 евра за вработени лица и деца

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека сите граѓани што живеат во Космет ќе добијат специјална парична помош, невработените по 200 евра, додека сите други, како и секое дете, ќе добијат по 100 евра. „Договорот со Канцеларијата за Косово и...

Пoмoштa oд 6.000 дeнapи ќe ja дoбиjaт и oниe co блoкиpaни cмeтки

Парите од еднократната финансиска помош од 6.000 денари за ранливите категории граѓани на кои не им беше исплатена поради блокирани сметки и неажурирани податоци до 25 декември 2020 ќе биде исплатена откако Собранието ќе се изјасни за законската измена....

Угocтитeлитe co бapaњe дo Bлaдaтa: Дa ce o6jaви кoлкaвa e иcкopиcтeнocтa нa финaнcиcкaтa пoмoш

Владата јавно да ги објави податоците за искористеноста на средствата од финансиската помош во угостителството, како по број на субјекти, така и во апсолутни суми, бара Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори. Според Комората, само така може да се...

Финансиска помош за сите полнолетни граѓани на Србија, дополнителна помош за пензионерите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е донесена одлука сите возрасни граѓани на Србија да добијат по 30 евра во мај и по 30 евра во ноември. На пензионерите ќе им бидат исплатени дополнителни 50 евра, прецизира Вучиќ. Покрај тоа...

Hoвa финaнcискa пoмoш зa пoгoдeнитe oд eкoнoмcкaтa kpизa

Новиот пакет мерки ќе тежи педесет милиони евра а како што е најавено, веќе од следниот месец треба да се реализира. Новиот пакет на економски мерки ќе биде наменет за граѓаните и компаниите за справување со последиците од коронакризата. Петтиот сет...

Продолжен рокот за користење на финансиската поддршка од 6.000 денари

Рокот за користење на финансиската поддршка од 6.000 денари за граѓаните е продолжен до 31 март . Одлуката е донесена денеска на 38-та владина седница. – Со ова продолжување на рокот за финансиска поддршка од 6.000 денари, околу 22.000 граѓани...

Србија ќe и дaдe eдeн милиoн eвpa пoмoш нa Хрватска пo зeмjoтpecoт

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ испрати писмо до српската влада во кое бара милион евра од слободните средства да и бидат префрлени на хрватската влада како помош поради низата земјотреси коишто ги погодија. Во вторникот во Зајечар, Вучиќ рече дека...
- Advertisement -

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...
- Advertisement -