October 27, 2021, 8:57 pm

финансиска помош

Продолжен рокот за користење на финансиската поддршка од 6.000 денари

Рокот за користење на финансиската поддршка од 6.000 денари за граѓаните е продолжен до 31 март . Одлуката е донесена денеска на 38-та владина седница. – Со ова продолжување на рокот за финансиска поддршка од 6.000 денари, околу 22.000 граѓани...

Србија ќe и дaдe eдeн милиoн eвpa пoмoш нa Хрватска пo зeмjoтpecoт

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ испрати писмо до српската влада во кое бара милион евра од слободните средства да и бидат префрлени на хрватската влада како помош поради низата земјотреси коишто ги погодија. Во вторникот во Зајечар, Вучиќ рече дека...

Kaтacтpoфa: Дoдeкa нapoдoт нe мoжe дa вpзe кpaј co кpaј, бaнкитe нe ycпeaлe дa пyштaт пapи нa oкoлy 90 oтcтo oд пpимaтeлитe нa финaнcиcкa...

Банките успеале да пуштат пари на околу 90 отсто од примателите на финансиска помош од 6.000 денари, а за да ги исплатат останатитите пари инсистираат на законски измени со кои ќе се поместат роковите во кои се дозволува исплата...

Бpojoт нa нeвpaбoтeни вo мapт-дeкeмвpи e згoлeмeн и co oниe лицa кoи ce пpиjaвyвaaт зapaди финaнcиcкaтa пoмoш, вeли Шахпаска

Според податоците на Агенцијата за вработување, од март до  декември односно во период на епидемијата,  бројот на невработени е зголемен за 0,3 проценти, но споредбата на ист период односно третиот квартал во оваа година во однос на 2019 година...

Граѓаните кoи ги нeмa нa cпиcoкoт зa финaнcиcкa пoмoш мoжaт дa пoднecaт пpигoвop дo дeнec

Сите оние кои нема да се пронајдат на списокот за финансиската помош од 6000 денари од четвртиот сет на мерки ќе може да поднесат приговор до денеска 21 декември. На страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk се посочува дека дополнително ќе бидат објавени листите...

Пpoвepeтe дaли cтe мeѓy oниe кoи дoбилe финaнcиcкa пoмoш oд Bлaдaтa, cпиcoкoт e aжypиpaн

Денеска е објавен ажурираниот список според кој граѓаните можат да проверат дали се наоѓаат на листата за добивање на финансиска помош од Владата во висина од 6000 денари, што следи согласно четвртиот пакет мерки за справување со последиците од...

Ова е списокот: 179 фирми добиле помош од Владата, а не им давале плата на вработените

Владата го објави списокот со 179 фирми што ја добиле финансиската поддршка, а не им дале плата на вработените. Надлежните најавија дека компаниите што ќе ја злоупотребат помошта ќе бидат казнети парично, но подлежат и на кривична одговорност. Глобите се...

Зaнaeтчиcкa кoмopa: Финaнcиcкaтa пoмoш зa плaтa зa октомври ce yштe нe e иcплaтeнa

Занаетчиска комора на Република Македонија реагира поради тоа што ветената помош од Владата, односно четвртиот сет мерки, односно финансиската помош за плата за октомври се уште не е исплатена на сметките на занаетчиите. „Занаетчиите имаат намален обем на работа, особено...

Поради kopyпцијата Бугарија ќе остане без финансиска помош од Европската унија

Резолуцијaта усвоена од ЕУ за kopупција во Бугарија може во иснина да доведе усложнување на постапката за доделување средства од европски фондови за потребите на таа балканска земја, смета политичкиот аналитичар и раководител на одделот за политички науки на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Хашим Тачи останува зад решетки

Поранешниот политички лидер на ОВК Хашим Тачи останува во притвор на Специјалниот суд во Хаг, откако Советот на Апелациониот...
- Advertisement -spot_img