November 28, 2021, 7:39 pm

Форум

Палмер од Охрид: Разочapaни cme што нема решение за С Makeдонија со ЕУ, тeшkите реформи мора да продолжат, изјави

САД се разочарани што прашањето за С Македонија и Албанија за почеток на преговорите со ЕУ не беше решено, изјави специјалниот претставник на САД за Балканот на Метју Палмер, на првиот ден на Преспа-форумот за дијалог, кој се случува...

Прв Преспа форум дијалог во Охрид:Околу 300 учесници, меѓу кои високи претставници од Европа и САД

Започна првиот Преспа форум дијалог, во Охрид.Во основата на Преспа форум дијалог се наоѓаат три столба: Охридскиот рамковен договор, Договорот за пријателството со Бугарија и Договорот од Преспа. На официјалното отворање на првиот ден од конференцијата во тек се панели...

„Кинескиот змеј“ се разбуди

Економијата на Кина може да расте годинава и очекуваме (економската) активност да се опорави во прифатлив опсег следната година“, рече Ли Кечијан-конференција со лидерите на шест водечки меѓународни економски и финансиски организации, вклучувајќи ги Светската банка и Меѓународниот монетарен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ристо Никовски: Кој и зошто го пушти Заев низ вода?

На крајот од долгиот и темен македонски тунел се појави мало светло – Заев ја напушта политичката сцена! Тој...
- Advertisement -spot_img