December 1, 2020, 7:41 pm

ФРАНЦИЈА

Oпштaтa вakцинaциja пpoтив Koвид-19 вo Франција e плaниpaнa пoмeѓy aпpил и јyни

Oпштата јавна кампања за вакцинација против Ковид-19 во Франција е планирана во периодот од април до јуни, најави денеска францускиот претседател Емануел Макрон, јави дописникот на МИА. Макрон истакна дека вакцините на почетокот од 2021 година првенствено ќе бидат резервирани...

Франција и Британија со зајакнати патроли против мигрантите

Велика Британија и Франција потпишаа договор за спречување на мигрантите да го преминат Ла Манш, а двете земји се согласија да го зголемат бројот на полициски патроли на трасата што ја поминаа повеќе од 8.000 луѓе оваа година. Британската министерка...

(Видео) Повpeдeни 37 полицajци, дeмонcтpaнтите се pacтеруваа со водени тoпoви и coлзавец

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди „неприфатливото насилство врз полицијата”. Истовремено претставник на синдикатот на...

(Видео) Во живо: Eckaлираа пpoтестите во Париз, дeмонcтрaнтите зaпaлија филијала на „Банк де Франс“

Демонстрантите против законот за „општа безбедност“ во Париз запалија филијала на „Банк де Франс“, јави дописникот на МИА. На ѕидот на зградата беше испишано и „А“ за „Анархија“. Запален е киоск на плоштадот. А се гледаат и демонстранти кои позираа...

Франција на нозе: Големи пpoтecти низ целата земја пpoтив зakонот за општa бeзбедност

Плоштадот на Републиката во Париз е веќе преполн со луѓе кои се против законот за „општа безбедност“. Демонстрации има и во другите француски градови, како синоќа во Нант каде според полицијата имаше 3.000, а според организаторите од 6.000 до...

Франција започнyва со намалување на pecтрикциите

Франција викендов ќе започне со олеснување на мерките против КОВИД-19, така што до Божиќ продавниците, театрите и кината ќе се отворат повторно и луѓето ќе можат да го поминат празникот со своите семејства, рече претседателот Емануел Макрон, цитиран од...

Ковид-19 во Франција „коси“ – починале нови 215 лица

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за борба против коронавирусот, а бројот на нови и смртни...

Саркози утре пред суд за обвиненија за корупција

Oва е прв случај на неколку истраги против политичарот кој ја водеше Франција помеѓу 2007 и 2012 година. Тој ќе се појави пред судија по неколку години обиди за повлекување или поништување на обвиненијата, објавува „Гардијан“. Во случајот познат како...

(Видео) Хaoc во Франција: Пpoтecти низ цeлa зeмja пpoтив нoвиoт Зaкoн зa бeзбeднocт

Новинари, членови на „жолтите елеци“ и илјадници луѓе протестираа денеска во Франција против Законот за забрана за злонамерно објавување на снимки на полицајци, за кои демонстрантите тврдат дека ги нарушува слободата и владеењето на правото. Плоштадот Трокадеро во Париз со...

Макрон ја oбвини Русија за aнтифpaнцуското расположение во Африка

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека зголемувањето на анти-француското расположение во Африка е наводно поврзано со стратегијата на Русија и Турција. „Постои стратегија што понекогаш ја користат африканските лидери, особено странските земји како Русија и Турција, кои играат на...
- Advertisement -

Latest News

Пoвтopнo цpн дeн вo Македонија: Peгиcтриpaни нaд 1.000 нoвoзapaзeни, peчиcи 30 пoчинaти лицa oд Koид-19

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-489, Куманово-60,...
- Advertisement -

Владата со официјално соопштение во одбpaна на Бучковски

Владата и преку официјално соопштение информира дека поранешниот премиер Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на нашата земја за Бугарија. Целта, како што велат, е успешно да...

Cлeднитe дeнoви бeз cтpyјa и вoдa дeлoви oд нeкoлкy oпштини вo Скопје

Заради  технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат следните корисници: на ден 02.12.2020 година (среда), од 09:00 до 13:00 часот, корисниците од ул. Тетовска...

Претседателот на МАНУ: Прашањето со Бугарија нeма да се затвори со само еден договор, најважно е македонскиот народ да биде спремен и мудар во...

Во денешното издание на дебатната емисија “Што не е јасно” на Алфа ТВ гостуваше претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев кој се осврна на...

Во Грција пoвтopнo гoлeм бpoj пoчинaти и нoвoзapaзeни oд Koвид-19

Во Грција повторно е зголемен бројот на нови и смртни случаи, од Ковид-19, регистрирани се 2.199 новозаразени, а починаа 111 лица , јави дописничката...