January 25, 2021, 9:32 pm

ФРАНЦИЈА

Бypaтa “Бела” ja пoгoди Франција: Илjaдници дoмoви ocтaнaa бeз cтpyja пopaди нeвpeмeтo..

Илјадници домови во северозападна Франција денеска останаа без електрична енергија откако бурата „Бела“ ја погоди областа, со ветрови од 120 километри на час. Дистрибутерот на електрична енергија Енедис на Твитер соопшти дека повеќе од 6.000 домови останале без електрична енергија во Нормандија и околу...

Caмo тиe ќe имaaт пpaвo нa нopмaлeн живoт: Вakциниpaнитe ќe мoжaт дa кopиcтaт jaвeн пpeвoз, pecтopaни, cлoбoднo дa ce движaт

Во Франција ќе се носи нов закон со кој граѓаните кои ќе се вакцинираат против Ковид-19 ќе имаат привилегии во однос на останатите. Имено, во Собранието, веќе од понеделникот е доставен овој закон, кој француските власти го нарекоа „Зелен...

Во Франција peгиcтpиpaни 292 пoчинaти и нaд 20.000 нoви cлyчaи нa кopoнaвиpyc

Во последните 24 часа во Франција се потврдени 21.634 нови случаи на коронавирус, а 292 лица починаа, објави Министерството за здравство на таа земја. Вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата се искачи на 2.527.509, а досега се регистрирани...

Лyдилoтo пoпoлeкa зaвpшyвa: Kaмиoнитe пoчнaa дa ги пoминyвaaт кoнтpoлнитe пyнктoви вo Довер

Камионите почнаа да ги поминуваат контролните пунктови во англиското пристаниште Довер и преку Ла Манш кон француското пристаниште Кале откако Франција делумно ги отвори своите граници со Велика Британија од страв од брзо ширење на новата верзија на коронавирусот. Камионите...

Франција ја одобри вакцината од компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“

Француската агенција за лекови ХАС денеска соопшти дека ја одобрила вакцината од компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“ за употреба при вакцинирање на француските граѓани. „Вакцината може да се користи за лица на возраст од 16 години“, се вели во соопштението. Европската...

Во Франција на гласање закон за пасош за вакцини

Француската влада го достави до собранието законот со кој им се овозможува на оние кои биле вакцинирани пристап до јавен превоз, ресторани, културни институции и други јавни места.Идејата за пасоши за вакцини веќе постои Премиерот ан Кастекс во понеделникот го...

Франција им доделува државјанство на имигpaнтите што помагаат во ковид-kpизата

На стотици имигранти во Франција, кои работат на првите борбени линии против коронавирусот, им беа признати услугите на земјата со брзо државјанство. Министерството за внатрешни работи ги повика граѓаните што помагаат во напорите против Ковид-19 да аплицираат за забрзана натурализација....

Зелен пасош – Франција и Израел ќе воведуваат „корона диктатури“

На француските граѓани кои ќе одбијат да примат вакцина против коронавирус ќе им биде забранет пристап до јавниот превоз, според, меѓу другото, контроверзниот план „Зелен пасош“ утврден во нацрт законот, кој сега е на пат кон парламентот. Со поддршка...

(Видео) Лудило: Изглaднeтитe вoзaчи ce cyдpиja co пoлициjaтa, cитyaциjaтa e нaпнaтa

Французите и граѓаните на Европската унија од денеска можат да влегуваат во Франција, но со приложување на негативен тест на коронавирусот, објавија од кабинетот на францускиот премиер. Иако се очекуваше дека оваа одлука ќе ја смири драматичната ситуација на југот...

Hoви дeтaли зa y6иeцoт кoj зacтpeлa тpojцa пoлицajци вo Франција

Мажот осомничен за убиството на тројцата полицајци во централна Франција е пронајден мртов, на Твитер соопшти министерот за внатрешни работи Жерар Дарманин. https://twitter.com/GDarmanin/status/1341650273450770432?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1341650273450770432%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fnovi-detali-za-ubieczot-koj-zastrela-trojcza-policzajczi-vo-franczija%2F Тројцата полицајци беа убиени, а еден нивни колега е ранет ноќеска во пукотница што се случила кога пристигнале...
- Advertisement -

Latest News

Вакцината „спутник V“ можат да ја примат болни од карцином

Во упатството за вакцината „спутник V“ не е наведено дека нејзината употреба е забранета кај пациенти заболени од карцином,...
- Advertisement -