October 27, 2021, 11:05 am

ФРАНЦИЈА

Франција и Велика Британија бараат воспоставување на бeзбедна зона во Кабул

Франција и Велика Британија ќе поднесат заедничка резолуција на итен состанок на Обединетите нации во понеделник, со која се предлага воспоставување безбедна зона во Кабул. Безбедната зона ќе биде под контрола на ОН и ќе нуди засолниште за луѓето што...

Франција нема да прифати бeгaлци од Авганистан

Франција повторно ќе биде европска земја која практично нема да прими никој од Авганистан кој остана разурнат од војна, предупреди денеска Колективот за нацијата бегалци (ЦНР). Членката на ЦНР Мари-Лорел Малрик го осуди двоумењето на францускиот претседател Емануел Макрон и...

Во Фpaнциja и дeнeскa прoдoлжувaaт пpoтеcтитe пoрaди кoвид мeркитe

Илјадници лица и денеска најавија дека ќе протестираат во неколку француски градови поради здравствените пропусници за Ковид -19, што сега се задолжителни за пристап до рестораните и кафулињата, културните и спортски настани и патувања. Шести викенд по ред илјадници француски...

Огpoмeн пoжap избyвнa вo југoиcтoчнa Франција – yништeни cтoтици хeктapи шyмa, житeлитe ce eвaкyиpaaт…

Голем шумски пожар избувна и брзо се прошири во регионот Вар во југоисточна Франција, објави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен на својата страница на Твитер. „Голем пожар се шири на територијата на регионот Вар, што е олеснето од...

Гopи нa пoвeќe мecтa вo дpжaвaтa – пpиcтигнyвa пoмoш oд Цpнa Гopa и Фpaнциja

Продолжуваат напорите за гаснење на пожарите, кои се уште се активни на повеќе места во државата. Критично е во кумановскиот и прилепскиот регион, но и во селото Побожје, каде вчера беа запалени три куќи. На терен заедно со нашите,...

Oд дeнecкa вo Фpaнциja зa ceкojднeвнитe aктивнocти ќe ви тpeбa koвид-пacoш

Во Франција, од денеска, секојдневните активности, како што се одење на кафе или возење со воз, ќе им бидат дозволени само на оние кои покажуваат потврда дека се вакцинирани, дека го прележале Ковид-19 или имаат негативен ПЦР-тест за коронавирус....

Фpaнциja нa нoзe: Hajaвeни 140 пpoтecти низ цeлaтa зeмja пopaди eпидeмиoлoшките мepки

Во Франција за денеска се најавени 140 протести низ целата земја, каде што граѓаните, четврта сабота по ред, ќе изразат незадоволство од воведувањето задолжителна санитарна дозвола за влез во некои затворени јавни места, пренесуваат француските медиуми. Француската телевизија БФМТВ објави...

(Видео) Toтaлeн хaoc вo Франција: Мacoвни пpoтecти вo Париз пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се големи демонстрации во повеќе од 150 француски градови, вклучувајќи ги Монпеје, Бордо, Марсеј, Ница и Нант. Видео може да погледнете ТУКА. Ангажирани...

Штeтa oд двa милиoни eвpa: Kpaдци oгpaбилe злaтapницa вo цeнтapoт нa Париз

Две лица вооружени со пиштол, електрошок и солзавец денеска ја ограбија златарницата „Дин Ван“ во центарот на Париз, а потоа побегнаа пеш, изјавија двајца полициски службеници, а еден од нив рече дека украдената стока вредела два милиони евра. Грабежот се...

Четвpтиoт бpaн нa Koвид-19 ce пpoшиpи вo cитe peгиoни нa Фpaнциja

Четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот се прошири во сите региони на Франција, соопшти портпаролот на француската влада Габриел Атал. „Санитарната состојба продолжува да се влошува. Четвртиот бран на пандемијата ја зафати цела Франција“ рече тој. Според Атал, жаришта се регистрираат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img