December 8, 2021, 11:07 pm

ФРАНЦИЈА

Огpoмeн пoжap избyвнa вo југoиcтoчнa Франција – yништeни cтoтици хeктapи шyмa, житeлитe ce eвaкyиpaaт…

Голем шумски пожар избувна и брзо се прошири во регионот Вар во југоисточна Франција, објави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен на својата страница на Твитер. „Голем пожар се шири на територијата на регионот Вар, што е олеснето од...

Гopи нa пoвeќe мecтa вo дpжaвaтa – пpиcтигнyвa пoмoш oд Цpнa Гopa и Фpaнциja

Продолжуваат напорите за гаснење на пожарите, кои се уште се активни на повеќе места во државата. Критично е во кумановскиот и прилепскиот регион, но и во селото Побожје, каде вчера беа запалени три куќи. На терен заедно со нашите,...

Oд дeнecкa вo Фpaнциja зa ceкojднeвнитe aктивнocти ќe ви тpeбa koвид-пacoш

Во Франција, од денеска, секојдневните активности, како што се одење на кафе или возење со воз, ќе им бидат дозволени само на оние кои покажуваат потврда дека се вакцинирани, дека го прележале Ковид-19 или имаат негативен ПЦР-тест за коронавирус....

Фpaнциja нa нoзe: Hajaвeни 140 пpoтecти низ цeлaтa зeмja пopaди eпидeмиoлoшките мepки

Во Франција за денеска се најавени 140 протести низ целата земја, каде што граѓаните, четврта сабота по ред, ќе изразат незадоволство од воведувањето задолжителна санитарна дозвола за влез во некои затворени јавни места, пренесуваат француските медиуми. Француската телевизија БФМТВ објави...

(Видео) Toтaлeн хaoc вo Франција: Мacoвни пpoтecти вo Париз пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се големи демонстрации во повеќе од 150 француски градови, вклучувајќи ги Монпеје, Бордо, Марсеј, Ница и Нант. Видео може да погледнете ТУКА. Ангажирани...

Штeтa oд двa милиoни eвpa: Kpaдци oгpaбилe злaтapницa вo цeнтapoт нa Париз

Две лица вооружени со пиштол, електрошок и солзавец денеска ја ограбија златарницата „Дин Ван“ во центарот на Париз, а потоа побегнаа пеш, изјавија двајца полициски службеници, а еден од нив рече дека украдената стока вредела два милиони евра. Грабежот се...

Четвpтиoт бpaн нa Koвид-19 ce пpoшиpи вo cитe peгиoни нa Фpaнциja

Четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот се прошири во сите региони на Франција, соопшти портпаролот на француската влада Габриел Атал. „Санитарната состојба продолжува да се влошува. Четвртиот бран на пандемијата ја зафати цела Франција“ рече тој. Според Атал, жаришта се регистрираат...

Пoлoвинa oд Французите ce цeлocнo вakциниpaни

Половина од Французите примиле две дози од вакцините „Модерна“, „АстраЗенека“ или „Фајзер“, една доза доколку биле позитивни на Ковид-19 или една доза на вакцината „Јансен“, јави дописникот на МИА од Париз. Повеќе од половина од Французите (50,5 отсто од вкупното...

Спopeд Макрон: Oдбивaњeтo нa вakцини e ceбичнocт и нeoдгoвopнocт

Според францускиот претседател, Емануел Макрон, одбивањето на вакцините не е слобода, туку егоизам и неодговорност. Макрон навести можност некој пациент во болница да не ја добие потребната нега затоа што лекарите му помагале на друго лице, кое одбило да ја...

Макрон нapeди иcтpaги вo вpcкa co „Пeгaз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара серија истраги за случајот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Ископан скелет од досега непознато животно, научниците немаат објаснување

Копајќи во дворот на стара фабрика за предење во источната турска провинција Игдир минатата недела, работници открија животински скелет...
- Advertisement -spot_img