December 2, 2021, 6:08 am

хакерски напади

ГРОМ: Хakepcки нaпaди врз Фејсбук пpoфилoт нa Стевчо Јакимовски

Сакам да Ве известам дека во последниот период мојот профил на фејсбук каде што комуницирам со граѓаните е цел на континуирани хакерски напади на социјалните мрежи преку лажни кинески профили. Ги замолувам политичките противници за коректен финиш на политичката кампања!...

Мacoвни кибep нaпaди вo Русија зa вpeмe нa избopитe

Врз рускиот електронски систем за далечинско гласање, како и врз Интернет страницата на руската Централна изборна комисија извршени се голем број масовни кибер напади, но тие не влијаеја врз нивната оперативност, изјави денеска заменикот претседател на руската Централна изборна комисија...

Кина плaниpa дa paзвиe кoмпaнии cпeциjaлизиpaни зa зaштитa oд хakepcки нaпaди

Кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија соопшти денеска дека објавило предлог тригодишен план за развој на секторот, кој би бил специјализиран за заштита од хакерски напади. Вредноста на секторот може да надмине 250 милијарди јуани (38,6 милијарди долари) до...

Белата куќа издаде пpeдyпpeдyвaњe пopaди хaкepcки нaпaди вpз „Мајкрософт ексчејнџ”

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз системот за електронска пошта „Мајкрософт ексчејнџ” (Microsoft Exchange). – Ова е активна закана. Сите кои ги користат нивните сервери, од Владата и образовните институции до приватниот сектор, мора да бидат внимателни, изјави...

Закани фрчат на сите страни – САД не може да го лоцира изворот на хакирањето, па се заканува на Русија

Рон Клајн, шеф на кабинетот на новоизбраниот претседател Џо Бајден, синоќа изјави дека во одговор на сериозните кибер напади врз повеќе владини институции на САД, администрацијата на Бајден нема да се ограничи само со санкции.  -Тоа не се едноставни санкции....

Песков: Слепа русофобија се обвинувањата за хакерски напади

Москва не е вмешана во хакерски напади врз американски владини тела и компании, изјави пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Русија не е вмешана во такви напади, ниту во овој. Ние го тврдиме ова официјално и цврсто“, истакна Песков,...

Џо Бајден во јануари може ја казни Русија

Казните може да вклучуваат нови финансиски санкции и сајбер напади врз руската инфраструктура, соопштија неименувани извори. Изворите тврдат дека одмаздата треба да биде доволно силна за да ја охрабри Русија да плати висока економска, финансиска или технолошка цена. Во исто...

Доналд Трамп: Moжнo e хaкepcкитe нaпaди дa дoaѓaaт oд Кина

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп оцени дека медиумите претеруваат околу обемот на хакерскиот напад врз компјутерските системи на американската влада и сугерираше дека можеби Кина стои зад тие напади. „Кибер нападот е далеку поголем во медиумите што пренесуваат лажни вести...

Помпео: Јacнo e дeкa Русија cтoи зaд хaкepcкитe нaпaди нa САД

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека е јасно дека Русија стои зад хакерските напади врз САД оваа недела, што еден американски официјален претставник ги опиша како „најлошите во историјата на таа земја“. Помпео, за време на синоќешното интервју...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img