October 27, 2021, 11:56 am

Хамас

Изpeалски авиoни го напaднaа Хaмaс по прoтеcтите: Пет лица се пoвpeдeни

Израелски авиони утрово нападнаа цел на Хамас во Појасот Газа по синоќешните протести на Палестинците долж границата. Во соопштението на израелската армија се наведува дека бомбардирањето е поради пуштањето на запаливи балони од страна на Хамас, што вчера поредизвикаа два...

„Пaдна американскиот okyпатор“: Хамас им честиташе на Талибанците за победата над Американците

Палестинскиот Хамас денеска го поздрави враќањето на Талибанците на власт во Авганистан, означувајќи го како „победа“ и му честиташе на авганистанскиот народ за, како што беше наведено, „победата“ на Соединетите држави. „Му честитаме на муслиманскиот авганистански народ за поразот на...

Хамас нeгиpaше дека поставиле бomба во авионот „Рајанер“ во Белорусија

Претставник на Хамас го негираше учеството на движењето во инцидентот со авионот „Рајанер“ во Белорусија, пренесува Ројтерс. „Ние не користиме методи што можат да бидат дело на некои сомнителни страни, чија цел е демонизирање на Хамас и расипување на глобалното...

(Видео) Лидерот на Xaмac: Бopбaтa ќe пpoдoлжи дo ocлoбoдyвaњeтo нa Aл aкca

Лидерот на палестинското екстремистичко движење Хамас, Исмаил Ханије, најави дека таа организација ќе продолжи да се бори против еврејската држава сè додека не биде „ослободена“ џамијата Ал акса во Ерусалим, трета по значење во исламот, пренесоа израелските медиуми. Вчера таму...

Се огласи Нетанјаху по склучувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека израелската операција во Газа е успешна и дека му нанела штета на Хамас. Тој во првото обраќање пред новинарите по прекинот на огнотдодаде дека Израел нема да дозволи нови ракети од Појасот Газа. „Ако...

Oфициjaлнo: Утpoвo пpимиpjeтo мeѓy Израел и Xaмac cтaпи нa cилa

Примирјето меѓу Израел и палестински Хамас во појасот Газа стапи во сила рано утрово во 2.00 часот по локално време. Со тоа заврши единаесетдневниот вооружен судир во кој беа убиени повеќе од 240 лица, од кои повеќето во Газа,...

Се очекува да се склучи примирjе меѓу Израел и Палестинците за неколку часа

Прекинот на огнот меѓу Израел и Палестинците во Појасот Газа се очекува да почне за неколку часа, изјави за германската ганеција ДПА египетски безбедносен извор. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе го претстави предложениот прекин на огнот што ќе го одобри...

Примирјето во сила од петок, објавија израелските медиуми

Непријателските акции меѓу Израел и Хамас продолжуваат и денес. И покрај апелот на претседателот на САД, eо Бајден, „да очекува деескалација на конфликтот“, премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, најавува нови напади. Во меѓувреме, израелскиот канал 12 објави дека примирјето ќе...

Нетанјаху: Гo вpaтивмe Xaмac co гoдини нaнaзaд

Израелското бомбардирање на Газа кое трае девет дена „го врати Хамас за многу години назад”, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Нетанјаху рече дека Хамас му се нанесени „неочекувани удари” и оти операциите „ќе траат колку што е потребно за да...

(Видео) Израел пoгoди подморница на Хамас

Беспилотно летало од израелската морнарица погоди група припадници на армијата Хамас кои беа сместени во „подморница“ на бреговите на Средоземното море, објави прес-службата на армијата. "Неколку осомничени беа забележани на брод кој наводно бил подводно оружје на Хамас. Бродот се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска до 3aeв: Нека си ја спреми ocтaвката за во понеделник

Данела Арсовска рече дека нема да седне на иста маса со лица кои ја навредуваат и понижуваат. Таа рече...
- Advertisement -spot_img