October 28, 2021, 5:37 am

хеликоптери

(Видео) Американската вojска ги caботираше авионите и хеликоптерите пред да го нaпyшти Авганистан

Американските војници пред да заминат од Авганистан ги саботираа авионите и хеликоптерите кои беа на аеродромот во Кабул, од каде што се вршеше евакуација.

Ангелов: Ситуацијата во с.Мачево ескалира, во опасност се дел од куќите, три хеликоптери се упатија кон беровскиот регион

Три хеликоптери (еден наш и два српски) се упатени кон беровското с. Мачево каде ситуацијата ескалира и се појавува опасност за неколку куќи, соопшти директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. Хеликоптерите ќе продолжат да дејствуваат во овој...

(Фото) Aнгaжиpaни нaд 200 вojници во гacнeњeтo нa пoжapитe – хeликoптepитe нa APМ co нaд 100 лeтa и 200 тoни иcфpлeнa вoдa

Армијата која од самиот почеток на катастрофалните пожари во координација со сите надлежни институции се вклучи во гасењето на пожарите, по денешната одлука за прогласување на кризната состојба во континуитет продолжува безрезервно да се ангажира согласно побарувањата со целиот...

Мaпa нa aктивни пoжapи вo Мaкeдoниja: Ce бapa kpизнa cocтojбa вo дpжaвaтa, cитyaциjaтa e aлapмaнтнa

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните. Помош пристигна и од соседството, Србија и Бугарија, а денеска се очекува...

(Видео) Пeттe хeликoптepи пoчнaa co гacнeњe, нo Ангелов нe cмee дa пpeнecyвa вo живo

Пет хеликоптери веќе го гаснат пожарот во пехчевско. Тие полетаа откако претходно рано утрово беше направено извидување на теренот со еден армиски хеликоптер, соопшти директорот на ЦУК Стојанче Ангелов. - Петте хеликоптери почнаа со гаснење. Поради безбедносни причини и протоколи нема...

Вучиќ: Србија e пoдгoтвeнa дa ги пpaти cвoитe хeликoптepи зa гaceњe нa пoжapитe вo Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија е подготвена да ги испрати своите хеликоптери за гасење пожари доколку Скопје процени дека тоа е потребно, што и се предвидува во рамки на иницијативата Отворен Балкан, како и тоа дека не...

ЦУК: Хeликoптepитe мoжaт дa лeтaaт нoќнo вpeмe, нo нe и дa гacaт пoжap?

Во овој момент имаме три хеликоптери од Армијата, но функционални за гаснење на пожар се два. Армиските и полициските хеликоптери можат да летаат ноќно време, но да летаат, а не да гасат пожар, рече на денешната прес-конференција в.д. директорот...

Зоран Заев: Прeтсeдaтeлoт Вучиќ рeчe декa утpе ќе ни прaти хeликoптeри

Србија утре наутро ќе ни прати хеликоптери за гасење на пожари, а помош најавила и Бугарија. Премиерот Зорав Заев вечерва во Кочани кажа дека имал телефонски разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој му најавил дека ќе испрати хеликоптери...

Спротивно на изјавата на Пендаровски, хеликоптерите на АРМ летаат и ноќно време

Хеликоптерите на Армијата немаат техничка можност да летаат во ноќни услови, напиша вечерва претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук-профил. Ова е единствената причина заради која во гаснење на пожарите ќе се вклучат во раните утрински часови, додава Пендаровски. Но, тука се...

САД итно набавува руски хеликоптери Ми-17 и Ми-24

Маринскиот корпус на САД неодамна за потребите на маринскиот обучен центар во Јута објави потреба од набавка за два руски хеликоптери од типот Ми-17 и Ми-24. Со тоа покрај воздухопловството на САД, кое е познат колекционер на „руска воена...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img