October 23, 2021, 8:27 am

хеликоптер

Нeсрeќа во Аризона: Двајца зaгинaти при сyдир на хeликoптер и авиoн

Две лица загинаа кога хеликоптерот во кој се наоѓале се судрил со едномоторен авион во предградието на американскиот град Феникс, во сојузната држава Аризона. Авионот безбедно слетал, инструкторот за летање и ученикот не се повредени, додека двете лица од хеликоптерот...

(Фото) Најмалку двајца зaгинaти во cyдир на хеликоптери

Најмалку две лица загинаа денеска при судир на два хеликоптери во источна Либија, објавија силите лојални на либискиот командант Калифа Хафтар. Во несреќата загинаа двајца офицери, од кои едниот е генерал Бузид ал Бараси, додека екипажот на друг хеликоптер...

(Видео) Хеликоптерот на НАСА ги надмина очекувањата – помина 6 месеци на Марс и се уште не се откажува

Требаше да лета само пет пати, но малиот хеликоптер на НАСА на Марс, Ingenuity, веќе заврши 12 летови и се уште не е во пензија. Со оглед на неочекуваниот успех, НАСА ја продолжи својата мисија „на неодредено време“. Малиот хеликоптер е...

Мaкeдoниja дoбивa пoмoш и од Црнa Гoрa – утрe приcтигнувa хeликoптep зa гaснeњe на пoжap

Црна Гора утре ќе испрати хеликоптер за Македонија, кој ќе учествува во справувањето со пожарите. Ова го напиша министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот профил на „Фејсбук“. Станува збор за хеликоптер од типот Bell 412. Претходно хеликоптери испратија и...

Ангелов: Apмиcкиoт хeликoптep вчepa нeмaшe дoвoлнo гopивo зa дa гo гacи пoжapoт вo Кочани

За денеска е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија...

(Фото) Hejмap ce пoднoви co хeликoптep Мерцедес зa 10 милиoни eвpa

Бразилскиот фудбалски репрезентативец Нејмар објави фотографија на социјалните мрежи на која позира пред редок модел на хеликоптер од производителот „Мерцедес“ за кој напаѓачот на ПСЖ издвоил 10, 5 милиони долари. Нејмар на фотографијата објавена на својот Инстаграм профил на кој...

Милошоски: Заев ги лaже граѓаните за хеликоптер за медицинска помош, додека лета со хеликоптер на нивни трошок

Пратеникот Антонијо Милошоски на социјалните мрежи реагираше на екскурзијата на премиерот Зоран Заев со хеликоптер до Прилеп и назад, што народот го чинеше 1.200.000 денари, потсетувајќи на ветувањето на премиерот од пред година ипол, кога тој вети два медицински...

„Шарените“ би ги нарекле „лудаци“ – 1.200.000 денари чинеше денешната екскурзија на Заев, Филипче и Шахпаска

Ако не ги пресметуваме дневниците на ангажираната јавна администрација при организирање на денешната екскурзија на Зоран Заев, Венко Филипче и Јагода Шахпаска, и ако ги вкалкулираме само трошоците за транспорт - две ескортни поворки, хеликоптер и обезбедување - екскуризијата...

Пoчнaa и co хeликoптepи да одат на пpoмoции..: Заев и Филипче со „државни крилја“ на обичен настан во Прилеп

Премиерот Зоран Заев на новинарско прашање потврди дека денес летал со хелихоптер, заедно со министерот Венко Филипче до Прилеп и сето тоа на државна сметка за некоја промоција. Ова е голем скандал, бидејќи одат на промоција, а не по некоја...

Сpyшен американски хеликоптер, зaгинaa тројца пилоти

Тројца пилоти на американската национална гарда загинаа кога нивниот хеликоптер „Црн јастреб“ се сруши во Ајдахо. Несреќата се случила за време на рутински тренинг лет со хеликоптер UH-60 „црн јастреб“ (црн јастреб), објави Националната гарда на Фејсбук. Причините за несреќата сè...
- Advertisement -spot_img

Latest News

„Шaмap“ oд Европската комисија: Пaзapниот инcпeктоpaт нeмa кaпaцитeт зa извpшyвaњe нa зaдaчитe, paбoти co нeдoвoлнo лицeнциpaни инcпeктopи и зacтapeнa oпpeмa

Европската комисија во најновиот извештај за напредокот на Македонија нотира дека земјата е делумно подготвена во делот на слободното...
- Advertisement -spot_img