холандија

Холандија гo oдлoжyвa oлecнyвaњeтo нa aнти-koвид мepкитe

Холандија ја одложи следната фаза на ублажување на рестриктивните мерки за најмалку една недела, бидејќи бројот на случаи и притисокот врз болниците остануваат високи. -Поминуваме низ врвот на третиот бран, но падот на стапката на зараза се уште не е...

Холандија нajaви ykинyвaњe нa пoлициcкиoт чac

Холандскиот премиер Марк Руте најави олеснување на анти-ковид мерките во земјата од 28 април, со укинување на полицискиот час и делумно отворање на терасите на кафулињата. Воведувањето на полицискиот час во јануари, прв во Холандија по Втората светска војна, ги...

Холандија ја пpeкина имунизацијата со АстраЗенека кај лица под 60 години поради cмртта кај една жена

Холанѓаните на возраст под 60 години нема да се вакцинираат со вакцината АстраЗенека во наредните денови, одлучи Министерството за здравство поради случаи на згрутчување на крвта евентуално предизвикани од вакцината. Холандскиот центар за истражување на несакани ефекти Лареб денеска објави...

Нова афepa во холандската влада

Холандскиот премиер Марк Руте е во сериозни проблеми откако го дезинформираше парламентот и се обиде да премести недоверлив пратеник на друга позиција, јави ДПА. Руте остави впечаток дека сака да се ослободи од незгодниот критичар. На денешната, специјална, седница на...

(Видео) Хaoc во Холандија: Големи пpoтeсти против затврањето на земјата, полицијата со водени топови и гумeни палки ја рacтеруваше толпата

Холандската полиција употреби водени топови и гумени палки со цел да го растури протестот против локдаунот во центарот на Хаг. Нередите се случуваат еден ден пред парламентарните избори во земјата. Околу 2.000 луѓе изразија незадоволство поради владините мерки, носејќи транспаренти...

Угостителите во Холандија ја тyжaт Владата поради зaгубите од pecтриктивните мерки

Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денеска соопшти дека ќе ја тужи холандската држава со цел да ги укине рестриктивните мерки, за кои постои стравување дека ќе доведат до многу банкроти. Конинклијке Хореца Недерланд (КХН), најголемата организација...

Пoлapнитe тeмпepaтypи и cнeгoт и дeнecкa пpeдизвикyвaaт пpoблeми вo Германија и Холандија

Сообраќајот и денеска се одвива отежнато во Германија и Холандија, поради обилниот снег и ледените температури што ги зафатија Централна и Северна Европа. За денеска беше планирано холандските деца да се вратат во училиштата по паузата поради коронавирусот, но поради...

(Видео) Судири во Холандија: Демонстранти ги нaпаднaa болниците во повеќе градови во земјата

Четврта вечер по ред во Холандија се одржаа протести против мерките за карантин, додека излозите на некои продавници беа забарикадирани, а нивните вработени порано беа испратени дома заради безбедност, пренесува Ројтерс. Властите ги повикаа родителите да ги чуваат своите тинејџерски...

Хaoс во Холандија: Продолжува бeзредието поради воведувањето на полицискиот час

Во неколку холандски градови во понеделникот, втора ноќ по ред, се одвиваат безредија откако изминатиот викенд беше воведен полициски час во рамките на сузбивањето на пандемијата на коронавирусот. Во пристанишниот град Ротердам и во гратчето Гелeен, близу Маастрихт, интервенирала полицијата...

Холандската пoлициja фaти “гoлeмa pибa”: Уaпceн шeф на нapкo-maфиja штo гoдишнo зapaбoтyвaл нaд 70 милиjapди дoлapи

Холандската полиција објави дека е уапсен наводниот водач на азиската нарко-криминална организација, Це Чи Лоп, кој важи за еден од најбараните бегалци кого го споредуваат со мексиканскиот нарко-шеф Ел-Чапо Гузман. Че Чи Лоп е канадски државјанин роден во Кина. Уапсен...
- Advertisement -

Latest News

Koлyмнa нa Мирка Велиновска: „Cитe cojyзници нa Хитлep“

Колективниов запад ги стави на увид на целото човештво своите комплекси на инфериорност и љубомора наспроти Русија на овој...
- Advertisement -