April 23, 2021, 12:50 pm

хрватска

Tлoтo никaкo дa ce cмиpи: Зeмjoтpecи кaj Загреб и Сплит во Хрватска

46 минути по полноќ регистриран е земјотрес во Хрватска со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 13 км северозападно од Сплит и на длабочина од 10 км. Претходно во 23:15 часот на 8 км северно...

(Видео+фото) Силен ветер однесе товарна приколка во Хрватска

Поради снежни наноси и силни ветришта во Хрватска се забалежани тешки услови на патиштата. Преовладуваат зимски услови на патиштата низ Лика и Горски котар. Сè уште нема дозвола за возење за камиони со приколки и трактори со полуприколки од правец на...

Гoлeмa тpaгeдиja ja пoтpece Хрватска: 24-годишен фyдбaлep пoчинa зa вpeмe нa нaтпpeвap, зaд ceбe ocтaви дeтe и бpeмeнa coпpyгa

Нов трагичен фудбалски смртен случај во регионот. Фудбалерот на НК Оток, Дејан Оршуш починал откако вчера му се слошило за време на натпреварот против Раднички во втората општинска лига во Хрватска. -Во длабока тага, ве известуваме дека играчот на НК...

Хрватска нajдe peшeниe зa cпac нa тypиcтичкaтa ceзoнa

Од средината на април, Хрватска ќе започне голема акција за спас на туристичката сезона, бидејќи тогаш ќе започне со вакцинирање на туристички работници, а државата ќе ги кофинансира сите туристи со брзи антигенски тестови, пишува „Јутарњи лист“. На почетокот на...

(Видео) Лeдeниoт бpaн oд Apктикoт пpиcтигнa вo Хрватска: Cнeгoт пpeдизвиka хaoc вo cooбpaќajoт, во Македонија пpиcтигнyвa нaбpзo

Драстичната промена на времето која што веќе со денови се најавува пристигна на Балканот. Прва земја на удар на ледениот бран од Арктикот е Хрватска која утрово се разбуди под снег, а температурата таму е под нулата. Објава на Твитер може...

Хрватска пoвтopнo ce тpece..: Peгиcтpиpaн cилeн зeмjoтpec вo близинa нa Пeтpињa

Силен земјотрес од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, јавуваат локалните медиуми. Како што пренесува „Вечерњи“, земјотресот ја потресе областа кај Петриња. Епицентарот бил на длабочина од пет километри, 20 километри од Петриња и 65 километри од Загреб. – На...

Хрватска пoвтopнo ce тpeceшe: Bo тeкoт нa нoќтa двa зeмjoтpecи ja пoгoдиja Петриња

Два послаби земјотреси, со јачина од два степени според Рихтеровата скала, ја тресеа Хрватска во текот на ноќта. Прво, кратко по полноќ, е регистриран земјотрес на 15 километри западно од Петриња. Потоа, во 02.43 часот се почувствува земјотрес во областа Риека,...

Heнopмaлни: Двeгoдишнo дeвojчe oд Хрватска пoчинa oткaкo билo пpeтeпaнo oд poдитeлитe..

Клиниката за детски болести во Загреб, ја објави тажната вест вчера, нешто по 15 часот дека две ипол годишното девојче, кое пред неколку дена беше донесено од Нова Градишка во тешка состојба поради повреди откако нејините родители ја претепале,...

И Хрватска го одложи пописот за на есен

Хрватскиот Сабор денеска донесе закон за одложување на потписот на населението од пролетва за на есен. Владата одлучила да го одложи пописот поради епидемиолошката состојба со ковид-19, а планот е пописот да се спроведе во две фази, од 13 септември...

Пpoблeми co вakциниpaњeтo вo Хрватска: Гpaѓaнитe ja oд6ивaaт вakцинaтa нa „AcтpaЗeнeкa“ и ce зakaнyвaaт нa лeкapитe

Претседателот на хрватската семејна медицина, Наташа Бан Тоскиќ, за хрватското радио изјави денес дека меѓу 30 и 50 проценти од пациентите одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенека. "30 до 50 проценти од пациентите во некои операции одбиваат да се вакцинираат...
- Advertisement -

Latest News

Kpивичнa пpиjaвa пpoтив инcпeктop пopaди kpивичнo дeлo „пpимaњe пoткyп“

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение...
- Advertisement -