November 29, 2020, 9:05 pm

хрватска

Во Хрватска peгиcтpиpaни 3.987 нoвoзapaзeни, нa cилa cтaпyвaaт нoви мepки

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 3.987 нови случаи на коронавирус, тестирани се 11.282 лица, а 55 пациенти починале. Бројот на активни случаи денес е 23.573, од кои 2.221 пациент се во болница, оа 262 се на...

Хрватска финансиски потона

Хрватскиот БДП потона за 10 проценти во третиот квартал од истиот период минатата година, и бидејќи се очекува вториот бран на ширење на коронавирус да ослабне уште во четвртиот квартал, економијата може да забележи рекорден пад оваа година. Експертите сметаат...

Во Хрватска peгиcтpиpaни 4.080 нoвoзapaзeни co кopoнaвиpyc, 48 лицa ja зaгy6иja битkaтa

Во изминатите 24 часа беа евидентирани 4.080 нови случаи, така што бројот на моментално болни (активни случаи) во Хрватска денес е 22.408. Меѓу нив, 2.240 пациенти се во болница, од кои 266 се на апарати за дишење. Во изминатите...

Хрватска вoвeдyвa нajcтpoги мepки: Cтaпyвaaт нa cилa нa кpaјoт oд нeдeлaвa и ќe вaжaт дo Божиќ

Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет мерки против епидемијата на коронавирус, кои ќе стапат на сила на крајот на неделава...

Цpн дeн зa Хрватска: Peгиcтpиpaни 3.164 нoвoзa6oлeни и 49 пoчинaти, нajaвeни нoви мepки

Во последните 24 часа евидентирани се 3.164 нови случаи на вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е 17.814. Меѓу нив хоспитализирани се 1.944 пациенти, од кои 204 се на апарати за дишење. Починаа 49 лица. Поради...

Хрватскиот министер зa здpaвcтвo e зapaзeн co кopoнaвиpycoт

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош е заразен со коронавирусот, потврди утрово Министерството за здравство откако тој не се појави на денешната владина седница. – Со појавата на симптомите на болеста, министерот Вили Берош се тестираше за присуство на коронавирусот и утрово ги доби...

Одбележан денот на падот на Вуковар

И покрај препораките објавени во Хрватска, денес со т.н. „Колона на сеќавањето“, илјадници лица оддадоа почит кон жртвите на Вуковар на денот на падот на Вуковар. Годинава актуелно во јавноста е особено прашањето на пронаоѓањето на исчезнатите лица од...

Во Хрватска peгиcтpиpaни 1.313 нoвoзa6oлeни oд Koвид-19, пoчинaa 33 пaциeнти кaкo пocлeдицa нa виpycoт

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 1.313 нови случаи на позитивни на корона вирус, како и 33 починати пациенти. Како што објави Националниот штаб за цивилна заштита, бројот на активни случаи во Хрватска изнесува 15.699. Меѓу нив хоспитализирани...

Хрватска преку докапитализација ја помага „Кроација ерлајнс“

Авиокомпанијата објави дека Владата на Хрватска планира целосно да се претплати на планираната нова емисија на акции од 350 милиони куни (46 милиони евра), со што капиталот на компанијата ќе се зголеми на 628 милиони куни (82,7 милиони евра)....

И на Хрватска нe и e лecнo: Peгиcтpиpaни 3056 нoвoзa6oлeни од Koвид-19, живoтoт гo зaгyбиja 43 лицa вo изминатoтo дeнoнoќиe

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 3056 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи е вкупно 16746. Меѓу нив, 1620 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 179 се на апарати за дишење....
- Advertisement -

Latest News

Koго лaжeтe бe caтpaпи eдни?

Не знам дали е до новиот портпарол на Владата и неговото неискуство во ПР-от, но со сигурност знам...
- Advertisement -

„Тешки муабети“ во 22:00 на Инфомакс: Тема „македонски тероризам“

Вечерва уште едно издание на „Тешки муабети“ во 22:00 часот на Фејсбук страницата на Инфомакс. Главната тема ќе биде „македонскиот тероризам“, но покрај тоа...

(Фото) Дневно имаме по 40 починати и над 1000 зaболени од коpoнавирус, а Филипче и Заев си тераат партиски состаноци

Македонија го доживува можеби најлошиот период со коронавирусот од почетокот на неговото ширење. Повеќе од еден месец, земјава брои дневно над 1.000 заболени, а во...

Социјалдемократската младина го избра новото раководство

На првата седница на Централниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), која се одржа денеска, беа избрани новите тела и органи на младината...

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гyши во cмог и луѓе умиpaaт од корона

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гуши во смог и луѓе умираат од корона, цели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Пред...