October 27, 2021, 5:29 am

царина

(Документи) Наместо да бидат запленети, Царина вратила назад цистерни со мазут на омилениот бизнисмен на власта Владимир Стајиќ?

Откако Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) неодамна објави документарец дека во одреден период во земјава биле увезувани токсични нафтени деривати опасни по здравјето и животната средина, кои при увоз влегувале како мазут, министерот за економија Крешник Бектеши пред една недела...

Copaбoткa нa Цapинaтa и Пoштaтa зa paзвoj и дигитaлизaциja нa e-тpгoвиjaтa

Развојот и дигитализацијата на е-трговијата беа во фокусот на денешната средба на директорите на Царинската управа Горан Сугарески и на А.Д. Пошта, Јани Макрадули. Тие разговарале за зајакнување на заедничките активности помеѓу двете институции во насока на подобрување на поштенскиот...

Цapинaтa ќe кoнтpoлиpa: Co кoдoви ќe ce cлeди движeњeтo нa akцизнитe cтoки

Владата ја прифати денеска предлог-одлуката за воспоставување на систем што ќе го контролира Царинската управа, а ќе се спроведува преку јавно-приватно партнерство. Подзаконските акти треба да бидат готови за 60 дена.Со овој систем освен акцизната стока ќе се следи и увозот...

Сугаревски директор на Царина, ова се имињата на директорите на најголемите државни институции

Неофицијално познати се имињата на директорите во поголем дел од државите институции и агенции.Најзвучно име е досегашниот министер за транспорт и врски Горан Сугарески кој треба да биде прв човек на царината. Останатите директори се кадри на ДУИ на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img