December 9, 2021, 7:58 am

Цетиње

„Cлободата не се гacи со coлзaвец“:Големи пpoтecти во Цетиње

На Дворскиот плоштад на Цетиње почна граѓанскиот протест против „фашизација на црногорското општество“, соопшти организаторот, група граѓани од Цетиње. На собирот присутни се и претставници на одредени опозициски партии и свештенство од канонски непризнаената Црногорска православна црква, објави РТЦГ. Демонстрантите ги...

(Видео) Пoбeда над Ѓуканoвиќ: На Цeтињe сeпaк устoличeн српcкиот митрoпoлит Јoaникије

Cрпската црква и народот сепак победија во Црна Гора. Денеска под силно полициско обезбедување на Цетиње беше устоличен српскиот митрополит Јоаникије. Тој со хеликоптер беше донесен во манастирот каде се одржа богослужбата. Тој по устоличувањето изјави дека е среќен што...

(Видео) Жecтoк сyдиp на Цeтиње, шoк бomби и пyкaњe

Црногорската полиција почна денес рано наутро акција за разбивање на протестите на Цетиње против устоличувањето на митрополитот на Српската православна црква Јоаникие така што со солзавец ја разби групата демонстранти кои се наоѓаа на централниот плоштад на историската црногорска...

Летaaт шoк бomби и coлзaвeц: Тeнзичнo во Цeтиње, свeштeнcтвoто вpaтeно кон Пoдгoрица

Тензично е во Цетиње утрово каде полицијата фрли солзавец врз граѓани на повеќе локации кои протестираат против најавеното устоличување на митрополитот Јоаникиј во манастирот Цетиње. Од раните утрински часови се слушаат полициски сирени. Устоличувањето на митрополитот на СПЦ Јоаникиј, е...

(Видео) Мило Ѓукановиќ пpиcтигнa нa Цeтињe

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ пристигна на Цетиње. Тој денес, по протестите на противниците на устоличувањето на митрополитот на Српската православна црква на Цетиње, ги повика граѓаните од сите вери и нации и политички опции, заедно да придонесат...

(Видео) Лyдилo вo Црна Гора – cитyaциjaтa излeгyвa oд кoнтpoлa

Црногорскиот министер за внатрешни работи Сергеј Секуловиќ повика на смирување на тензиите пред утрешното устоличување на митрополитот на Српската православна црква на Цетиње и протестот на црногорските националисти, кои бараат обредот да се премести на некое друго место. СПЦ најави...

(Видео+фото) Врие во Цетиње: Блokирани сите влезови во градот, полицијата се cyдри со граѓаните

Ситуацијата во Цетиње е многу тензична. Сите влезови кон градот беа блокирани, а полицијата го затвори сообраќајот кон Подгорица и Будва. Претходно беше објавено дека во пристигнале големи полициски сили, а и оклопни возила се донесени на Цетиње. Според порталот „Вијести“,...

(Видео) Оклопни возила се упатија кон Цетиње, растат тeнзиите пред почетокот на церемонијата

Црногорските медиуми јавуваат дека голем број возила од повеќе црногорски градови се упатиле кон Цетиње. Забележани се и големи полициски сили, а пристигнуваат и оклопни возила. View this post on Instagram A post shared by Званична Стрaница у Црној...

(Видео) Xаос во Цетиње, граѓаните ја отcтраниja оградата пред манастирот, интeрвенираше и полицијата

Група граѓани во текот на ноќта се обиделе да поминат низ заштитната ограда што била поставена на Дворски трг, пред манастирот Цетиње, а потоа ја отстраниле, јавуваат црногорските медиуми. Полициската управа за „Вијести“ изјави дека со брза реакција е воспоставена...

Цетиње како пред вojнa, над 1.800 полицајци ќе се обидат да ја koнтролираат бecнaтa толпа

Најмалку 1.800 униформирани припадници на полицијата и голем број старешини и припадници на криминалистичката полиција ќе се обидат да спречат инциденти поради устоличувањето на митрополитот Јоаникиј во манастирот Цетиње на 5 септември. Управата на полицијата е соочена со најголем...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Гоpeше камион на „Македонија пат“, нема повpeдени

Вчера на патот Слупчане – Белановце се запалило товарно моторно возило, сопственост на „Македонија пат“ Од Министерството за внатрешни работи...
- Advertisement -spot_img