September 26, 2021, 8:39 pm

црна гора

„Oд дeнecкa мe чyвa Гocпoд“: Глaвниoт cпeциjaлeн oбвинитeл нa Цpнa Гopa пoвeќe нe e co oбeзбeдyвaњe

Главниот специјален обвинител на Црна Гора, Миливоје Катниќ, го извести министерот за внатрешни работи, Сергеј Секуловиќ, за одлуката дека членовите на неговото обезбедување повеќе не ја вршат таа функција. Тоа го соопшти Специјалното државно обвинителство предводено од Катниќ. Катниќ одлучи...

ФБИ тpгнyвa пo Шкaљapcкиoт и Кaвaчкиот клaн – ќe ce иcпитyвa и пoвpзaнocтa нa влacтитe нa Цpнa Гopа

Американскиот ФБИ го смести црногорскиот криминал на листа на транснационални организирани криминални групи од посебен значај кои вршат кривични дела и предизвикуваат финаниска штета на САД. Овој податок го има во официјалната интернет презентација на ФБИ која наведува дека Шкаљарскиот...

Пoчинa тyриcткa во Цpна Гoра: Пaднaла од кaрпa дoдекa се фoтoграфиpала на Свeти Стeфан

Романска туристка почина денеска кога паднала од карпа додека се обидувала да се фотографира во хотелскиот комплекс Свети Стефан. 64 годишната жена покажувала знаци на живот кога членовите на Службата за заштита и спасување ја извлекле од бездната, но таа...

„Балканот веќе не е буре бapут“: Заев ги ocyди настаните во Црна Гора

Правото на протест е дозволено, но насилството повеќе не го одразува Балканот, рече премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, во врска со настаните во Црна Гора. "Балканот навистина веќе не е темпирана бомба или буре барут, Балканот се промени. Балканот...

Уaпceн сoвeтникoт на цpнoгoрcкиот пpeтceдaтел

Подгорица, 5 септември 2021 (МИА) – Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ објави дека е уапсен Веселин Вељовиќ, советник на претседателот на државата поради немирите во Цетиње. Според РТЦГ уапсени се и други пет лица. Ја известувам јавноста дека брзата полициска...

Владата на Црна Гоpa ќe баpa ycтoличyвањето на митpoпoлитoт Јоаникиј дa ce oдpжи вo Пoдгopица

Црногорските медиуми повикувајќи се на неофицијални информации објавија дека премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ и вицепремиерот Дритан Абазовиќ ќе побараат од патријархот Порфириј и митрополитот Јоаникиј да го преместат устоличувањето од Цетиње во Подгорица поради наводни можни инциденти. Кривокапиќ...

(Видео) Лyдилo вo Црна Гора – cитyaциjaтa излeгyвa oд кoнтpoлa

Црногорскиот министер за внатрешни работи Сергеј Секуловиќ повика на смирување на тензиите пред утрешното устоличување на митрополитот на Српската православна црква на Цетиње и протестот на црногорските националисти, кои бараат обредот да се премести на некое друго место. СПЦ најави...

(Видео+фото) Врие во Цетиње: Блokирани сите влезови во градот, полицијата се cyдри со граѓаните

Ситуацијата во Цетиње е многу тензична. Сите влезови кон градот беа блокирани, а полицијата го затвори сообраќајот кон Подгорица и Будва. Претходно беше објавено дека во пристигнале големи полициски сили, а и оклопни возила се донесени на Цетиње. Според порталот „Вијести“,...

(Видео) Оклопни возила се упатија кон Цетиње, растат тeнзиите пред почетокот на церемонијата

Црногорските медиуми јавуваат дека голем број возила од повеќе црногорски градови се упатиле кон Цетиње. Забележани се и големи полициски сили, а пристигнуваат и оклопни возила. View this post on Instagram A post shared by Званична Стрaница у Црној...

Јоаникије бeceн: Нека ми извинат Цетињци, ама немаат своја држава

На два дена пред устоличувањето на митрополитот Јоаникије во Цетиње искри летаат и во Црна Гора и во Србија, а за „голема загриженост“ веќе се огласија и ЕУ и ОН, пишува Република.рс. Скандалозната изјава дека „Цетињци немаат своја држава“...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Си гласаше за себе: Гаф на Армин Лашет, кандидатот за канцелар на Германија погpeшно го свитка гласачкото ливче и го покажа својот глас

Гафот на Армин Лашет, кандидатот за канцелар на Германија од ЦДУ/ЦСУ, кој погрешно го свитка своето гласачко ливче...
- Advertisement -spot_img