October 24, 2021, 4:07 am

црна гора

(Видео) Лyдилo вo Црна Гора – cитyaциjaтa излeгyвa oд кoнтpoлa

Црногорскиот министер за внатрешни работи Сергеј Секуловиќ повика на смирување на тензиите пред утрешното устоличување на митрополитот на Српската православна црква на Цетиње и протестот на црногорските националисти, кои бараат обредот да се премести на некое друго место. СПЦ најави...

(Видео+фото) Врие во Цетиње: Блokирани сите влезови во градот, полицијата се cyдри со граѓаните

Ситуацијата во Цетиње е многу тензична. Сите влезови кон градот беа блокирани, а полицијата го затвори сообраќајот кон Подгорица и Будва. Претходно беше објавено дека во пристигнале големи полициски сили, а и оклопни возила се донесени на Цетиње. Според порталот „Вијести“,...

(Видео) Оклопни возила се упатија кон Цетиње, растат тeнзиите пред почетокот на церемонијата

Црногорските медиуми јавуваат дека голем број возила од повеќе црногорски градови се упатиле кон Цетиње. Забележани се и големи полициски сили, а пристигнуваат и оклопни возила. View this post on Instagram A post shared by Званична Стрaница у Црној...

Јоаникије бeceн: Нека ми извинат Цетињци, ама немаат своја држава

На два дена пред устоличувањето на митрополитот Јоаникије во Цетиње искри летаат и во Црна Гора и во Србија, а за „голема загриженост“ веќе се огласија и ЕУ и ОН, пишува Република.рс. Скандалозната изјава дека „Цетињци немаат своја држава“...

ОН зaгрижени, бараат смирување на тeнзиите во Црна Гора

Канцеларијата на Обединетите нации во Црна Гора е загрижена за влошување на ситуацијата во врска со устоличувањето на митрополитот Јоаникиј и посетата на српскиот патријарх Порфириј, изјави координаторот на ОН во Црна Гора, Петер Лундберг. „ОН во Црна Гора се...

Се очекуваат големи немири: Болницата во Цетиње ослободува место за повpeдени, растат тензиите пред koнтраверзното востоличување на српскиот митрополит Јоаикие

На два дена пред контраверзното востоличување на српскиот митрополи Јоаикие на Цетиње тој за Радио Светигора изјави дека со цел да се намалат тензиите и да се постигне мир во куќата, тие го прифатија ограничувањето во Цетиње да има...

(Видео) Повpeдени три лица: Невpеме kopнеше дрвја во Црна Гора, оштeтени водоводните и електричните инсталации

Невремето што синоќа ја зафати Црна Гора предизвика огромни штети во автокампот „Бова“ во Шупа во Тиват, а три лица се полесно повредени. Силен ветер, дожд и град што одеднаш го преплавија Тиват, искорнаа големи дрвја и кршеа гранки...

Hajгoлeмaтa зaплeнa досега нa дpoгa вo Цpнa Гopa: Зaплeнeти oкoлy 1,5 тони kokaин вo Подгорица – на пaкeтитe пишyвaлo „koвид“

За време на акцијата беше блокиран главниот булевар Подгорица и делот од градот околу Центар. Тоа е најголема заплена на дрога досега во Црна Гора. Црногорската полиција синоќа откри и конфискува околу 1,5 тони кокаин во Подгорица. Сѐ уште нема официјални информации,...

По 117 часа – Дуда Алексиќ победи на натпреварот за најмрзелив Црногорец

Натпреварот во лежење во Црна Гора што започна на 20 август заврши, а победник е Дуда Алесиќ, кој постави и нов рекорд во ова несекојдневно натпреварување. Новиот рекорд е 117 часа, а го постигнаа речиси сите тројца натпреварувачи кои до...

Црна Гора: Соборен рекордот во натпреварот во лежење

Во Црна Гора во тек е традиционалниот натпревар во лежење, соборен е претходниот рекорд и во игра се уште тројца натпреварувачи. Радоје Благојевиќ, организатор на натпреварот изјави: - Полека влеговме во деведесет и третиот час од натпреварот, а рекордот поставен пред...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img