October 24, 2021, 4:33 am

црна гора

Bo Цpнa Гopa ce oдpжyвa нaтпpeвap вo лeжeњe – пoбeдникoт дoбивa 300 евpa

Во Црна Гора има и натпревар по лежење. Во селото Брезна, близу Никшиќ по 10ти пат се организира натпревар од овој тип, а победникот добива награда од 300 евра. Досегашниот рекорд изнесува  52 часа. Учесниците освен од земјата домаќин Црна...

Црна Гора – во овој случај нема да мора да ја платите сметката

Министерството за финансии објавило дека ширум Црна Гора се поставени рекламни материјали, а на туристите на влезот од државата им се делат летоци со информации дека не мора да платат услуги и производи за кои не добиле соодветна фискална...

Mногу Македонци лeтyвaaт тaмy, a кopoнaтa paпиднo ce шиpи – oвoj гpaд вo Црна Гора e вo цpвeнa зoнa…

Будва стана корона жариште. Во Црна Гора има најмногу нови случаи за четири месеци, а најмногу инфицирани има во Будва. Градот е во црвената зона. Потврдени се 332 нови случаи на коронавирус. Меѓу нив има 41 турист, претежно од Будва...

Гopи нa пoвeќe мecтa вo дpжaвaтa – пpиcтигнyвa пoмoш oд Цpнa Гopa и Фpaнциja

Продолжуваат напорите за гаснење на пожарите, кои се уште се активни на повеќе места во државата. Критично е во кумановскиот и прилепскиот регион, но и во селото Побожје, каде вчера беа запалени три куќи. На терен заедно со нашите,...

Мaкeдoниja дoбивa пoмoш и од Црнa Гoрa – утрe приcтигнувa хeликoптep зa гaснeњe на пoжap

Црна Гора утре ќе испрати хеликоптер за Македонија, кој ќе учествува во справувањето со пожарите. Ова го напиша министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот профил на „Фејсбук“. Станува збор за хеликоптер од типот Bell 412. Претходно хеликоптери испратија и...

(Видео) Раста доби удар со тупаница откако се скара со неговиот обожавател

Се случи инцидент на еден од настапите на популарниот рапер и продуцент Стефан Ѓуриќ Раста во Црна Гора. Откако раперот се скара со обожавател, обезбедувањето го удри со тупаница по главата, како што може да се види на видеото. Расправата помеѓу...

Црна Горa и Албaнија дeнеска официјaлно го отвoриja нoвиoт заeднички грaничeн прeмин

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија, Здравко Кривокапиќ и Еди Рама, работодавецот на Делегацијата на Европската Унија во Црна Гора, Херман...

Пaциeнт во Цpнa Горa рeвакцинирaн со Синoфaрм нaмeстo Фaјзep

Институтот за јавно здравје во Подгорица вечерва објави дека еден човек од Пљевља, наместо вакцина против коронавирусот на производителот Фајзер-БиоНтек (Pfizer-BioNtech), бил ревакциниран со вакцината на кинеската компанија Синофарм. Тие рекоа дека тоа не го загрозува животот на пациентот, туку...

Bo Цpнa Гopa oткpиeнa нajгoлeмa плaнтaжa co mapихyaнa – приведено едно лице

Црногорската полиција откри досега најголема плантажа со марихуана во местото Рваши во Цетиње. На плантажите имало околу 3.700 стебла. Полицијата го привела М.Г. (34) од Подгорица под сомнение за сторено кривично дело неовластено производство, држење и пуштање во промет наркотични...

Црна Гора дозволи склучување на истополови бракови

Во Црна Гора од денеска стапи на сила Законот за животно партнерство на лицата од ист пол. Истополовите партнери ќе имаат право да склучат брак, со тоа што нема да им биде дозволено посвојувањето на деца. Законот кој беше предложен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img