October 16, 2021, 9:47 pm

црна листа

РКЕ ќе oбјави цpнa лиcта нa cнaбдyвaчи со електpичнa eнepгија кoи нe ги пoчитyвaaт дoгoвopитe

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) се подготвува да објави црна листа на снабдувачи со електрична енергија кои не ги почитуваат договорите со потрошувачите на слободниот пазар, најави Марко Бислимоски, претседател на РКЕ. – Изминативе месеци цената на...

Лицe oд цpнa лиcтa дoлeтaлo oд Aвгaниcтaн вo Бpитaниja

Лице од црната листа на кое му е забранет влез во Обединетото Кралство долетало со воен авион од Авганистан како дел од евакуацијата од аеродромот во Кабул, објави „Скај њуз“. Неидентификувано лице летало во Бирмингем, но нема детали што...

Политичари, бизнисмени, дипломати ќе се најдат на „kaтиљ ферманот“ на американскиот претседател Бајден

Најмалку двајца бизнисмени, политичари од опозицијата и од власта, дипломати, претставници на правосудниот систем, ќе бидат дел од „катиљ ферманот“ на американскиот претседател Џозеф Бајден. Десетина Македонски политичари, бизнисмени, дипломати, но и судии и обвинители ќе се најдат на црната...

САД има дokaзи за kopyпција, но никој досега не ги побарал – уште една порака до власта

- Претседателот Бајден само што ја прошири можноста за санкционирање на лица кои го загрозуваат стратешкиот интерес на САД, и тоа сега неодамна го направи во Бугарија. Воведовме сериозни санкции во Бугарија. САД може лесно да ги сподели информациите...

Уште пeт кинecки кoмпaнии нa американската цpнa лиcтa

Американското Министерство за трговија додаде уште пет кинески компании на својата црна економска листа, со образложение дека се вмешани во кршење на човекови права. Меѓу нив се компаниите ХошинСиликон Индастри, Синџијанг Даго Њу Енерџи, Синџијанг Ист ХоупНонферос металс и уште...

САД ќe cтaвaaт нa цpнa лиcтa и лицa вo Грција штo paбoтaт пpoтив Дoгoвopoт oд Пpecпa

Оние што работат против Договорот од Преспа и во држави надвор од Западниот Балкан, вклучувајќи ја и Грција, ќе може да се најдат на црна листа на САД. Ова за Гласот на Америка го изјавил портпарол на Стејт департментот, одговарајќи...

Чии тронови се kлaтaт од kaтиљ ферманот на Бајден?

Кој ќе биде на црната листа, дали опозицијата ќе се најде на катиљ ферманот на американската администрација поради противењето на Преспанскиот договор, до чаршиски муабети кои се претставуваат како факти се само дел од какафонијата која ја предизвика извршната...

Никој од Македонија нема да се најде на црната листа на Бајден

Навистина некогаш ми е непријатно кога ќе видам кој се е дел од новинарската професија. Трет ден по ред читам новинари, аналитичари, колумнисти и бивши дипломати како го толкуваат декретот на Американскиот претседател Џозеф Бајден. Само не можам да донесам...

Амepикaнcкaтa „цpнa лиcтa” нaдгpaдeнa и пpoшиpeнa, нo зaceгa бeз нoви имињa

Американските санкции се „проширени и надградени” со Таргетирање на корупцијата, кршење на човековите права и закани за демократијата во регионот на Западен Балкан, но нови имиња на листата засега не се најавуваат.  „САД сметаат дека корупцијата е закана за економската...

Русија стави на црната листа девет канадски граѓани како одговор на канадските caнкции

Русија забрани влез на девет канадски државјани осомничени за вмешаност во „формирање и спроведување на антирускиот курс“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. „Како одговор на нелегалните санкции воведени од канадската влада на 24 март...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Кандидат за градоначалник дава потkyп во Делчево

Прекршување на изборниот молк и предизборен поткуп е забележан и во Делчеве, каде поткуп дава лично кандидат за градоначалник...
- Advertisement -spot_img