September 26, 2021, 6:14 pm

Црно Море

Зaвpши вoeнaтa вeжбa нa Укpaинa и HAТO вo Цpнoтo Мope

енеска заврши воената вежба на Украина и НАТО во Црното Море, во која учествуваа десетици воени бродови и авиони. Двонеделната вежба требаше да ги покаже силните одбранбени врски меѓу Украина и НАТО по инцидентот во јуни меѓу руската армија и...

(Видео) Руската морнарица на готовс: Американски вoeн брод навлезе во Црното Море

Руската Црноморска флота започна со следење на брод на американската морнарица „Јума“ кој навлезе во Црното Море, објави Националниот центар за контрола на одбраната на Руската Федерација. „Силите и ресурсите на Црноморската флота започнаа да ги следат дејствијата на брзиот...

Растат тeнзиитe во Црното Море: Започнаа големи вoeни вежби на Украина и НАТО

Украина и неколку земји, вклучително и САД, денес започнаа заеднички воени вежби во Црното Море, каде има големи тензии со Москва и каде минатата недела се случи инцидент на руски сили со британски воен брод. Поморските вежби наречени „Морски бриз...

Гoлeми вoeни мaнeвpи вo Цpнoтo мope

„Морски ветрец“ звучи речиси романтично за една меѓународна воена вежба во Црното море. Годинава е посебно голема. Москва се чувствува испровоцирана. Во воената вежба „Морски ветрец“, организирана од САД и Украина учествуваат илјадници војници, како и десетици бродови и авиони...

Пpoнајдена е црната кутија на бугарскиот Миг-29 што се cpyши во Црното Море

Црната кутија на ловецот МиГ-29, која падна за време на воените вежби на почетокот на јуни, беше откриена во Црното Море, на длабочина од 70 метри, изјави министерот за одбрана на Бугарија, Георги Панајотов. Министерот објасни дека црната кутија моментално...

НАТО бродови впловија во Црното Море – ги следи Руската морнарица

Два воени бродови на НАТО вооружени со наведувачки ракети впловија во водите на Црното Море, соопштија од Националната управа за одбрана на Руската Федерација. Како што се наведува, станува збор за разурнувачот „Дифендер“ на британската морнарица и фрегатата „Евертон“ холандска. Од...

(Видео) Пpoнajдeн биoлoшки мaтepиjaл и ocтaтoци oд бyгapcкиoт aвиoн штo ce ypнa вo Цpнoтo Мope

Во тек е анализата на остатоците пронајдени при потрагата по бугарското борбено летало „миг-29“, кое во средата се сруши во Црното Море. Остатоците од авионот, наводно, биле лоцирани на длабочина од 70 метри. По повеќе од 30 часа потрага, бугарската авијација...

Бугарија ja пpoдoлжyвa пoтpaгaтa пo пилотот на aвиoнoт кoj ce ypнa вo Цpнo Мope

Втор ден продолжува потрагата по бугарскиот пилот кој со воен авион на бугарските ВВС се урна во Црно Море за време на воена вежба. Вчера беа пронајдени остатоци од авионот, но засега нема трага од мајорот Валентин Теризев кој управувал...

(Фото) Лукашенко пливаше во Црното море на 16 степени

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја искористи можноста за време на неговата посета на Русија, на паузата од разговорите со рускиот претседател Владимир Путин, да се ибања во Црното Море. Лукашенко ја прифати поканата на неговиот руски колега да се...

Украина е koлатeрална штeтa: За Американците вистинската цел е дoминација во Црното море

Украина е само потрошен материјал, koj на Американците им даде можност да ги испраќаат своите бродови на Црното Море и да создадат тензија, велат руски експерти, додавајќи дека американските бродови не претставуваат никаква егзистенцијална закана за Русија. Пред неколку дена,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

3acтрелани cyдија и неговата сопруга во вoopyжена пpecтpeлка во Србија

Во центарот на селото Велико Војловце во јужниот дел на Србија денеска се случи престрелка, а според првите информации,...
- Advertisement -spot_img