October 27, 2021, 8:38 pm

Црно Море

Cитyaциjaтa пpeд еcкaлaциja?: Рycија иcпpaти 15 вoeни бpoдoви во Цpнo Мope

И покрај обновените тензии во источниот дел на Украина, Русија денеска испрати 15 воени бродови во Црно Море, кои ќе учествуваат во воена вежба. Тие денеска минаа крај Керчкиот Проток кај полуостровот Крим, соопшти Руската морнарица. Засега не е познато...

(Видео) Потона руски товарен брод, најмалку двајца зaгинaти

Најмалку пет лица се спасени, а две лица загинаа, oткако руски товарен брод со 13-член екипаж потона крај брегот на турската црноморска провинција Бартин. „Пет лица се спасени од рускиот товарен брод“, изјави гувернерот на Бартин, Синан Гунер, цитиран од...

Што се случува?: НАТО најави зголемување на военото присуство во регионот на Црното Море

НАТО ќе продолжи да го зголемува своето воено присуство во регионот на Црното Море како одговор на зајакнувањето на руската воена група на Крим, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција пред видео-конференцијата на министрите за надворешни...

Рycки aвиoни нaд Бepингoвoтo и Цpнoтo мope

Два руски противподморнички авиони Ту-142 прелетаа над неутралните води на Беринговото и Црното море, а снимките од летот беа објавени од руското Министерство за одбрана. Авионите Ту-142 беа проследени со ловци на Тихоокеанската флота Миг-31 во одредени делови на трасата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мицкоски: Секој атом од енергијата ќе го вложам да направиме подобри услови за живот, веќе правиме планови за силни промени каде победуваме

Планирам секој атом од својата енергија да го вложам да работам за граѓаните, да бидам нивен сервис, да направиме...
- Advertisement -spot_img