October 28, 2021, 5:26 am

ЦУК

ЦУК пpeдyпpeдyвa: Bнимaвajтe нa oдpoни – eве кaде е oтeжнaто движeњeто пopaди cнeжнитe вpнeжи

Дождот што врне на целата територија на државата, на повисоките места премина во снег, објави Центарот за управување со кризи. Конкретно, на планините во западните и североисточните делови над 1.000 метри надморска височина врне снег. Одредени патни правци се забранети...

ЦУК co пpeдyпpeдyвaњe: Нe ce движeтe пoкpaj peки, пocтoи мoжнocт oд пoплaви

Врнежите во последните неколку дена генерално имаат позитивно влијание и придонесуват за подобрување на хидролошката состојба во земјава и за земјоделските посеви. Центарот за управување со кризи (ЦУК) препорачува внимателно движење покрај суводолици и реки и за да не...

ЦУК: Hoв пoжap вo мecнocтa Вeтepcкo, гeнepaлнo cocтojбaтa cмиpeнa

Центарот за управување со кризи (ЦУК) известува дека има дојава за пожар во месноста Ветерско, меѓу скопско и велешко. Кон пожарот се упатени територијални противпожарни единици, информира Илија Бојаровски од ЦУК. Но, генерално, во државата речиси и да нема активни...

Tpи пoжapи cè yштe ce аkтивни: ЦУK aпeлиpa – нe гo злoyпoтpeбyвajтe бpojoт 195 зa лaжни пoвици

Во моментов има три активни пожари – кај селото Раовиќ, во Општина Сарај, во атарот на селата Ракле, Никодин и Топлица, во Општина Прилеп и нов пожар над изгаснатиот, кај село Нивичино, во Струмичко, информираше на претпладневната прес-конференција портпаролката...

Ангелов: До 10 часот активни се само четири пожари

Во моментот на одржувањето на прес конференцијата на Центарот за управување со кризи (ЦУК), во 10:00 часот, во земјава има четири активни пожари, информираше првиот човек на Центарот, Стојанче Ангелов. Како што кажа тој, очекувањата се дека барем еден...

(Видео) Стојанче Ангелов го претстави новиот систем за командување со пожари

Центарот за управување со кризи го претстави новиот систем за командување со пожари - НИКС, кој всушност представува посебен систем за командување при итни ситуации кој ги дигитализира податоците од терен, со цел да бидат достапни за Главниот штаб...

Избувнаа два нови пожари, еден во светиноколско и еден во село Светомирани, крушевско, информираат од ЦУК

Помошник-раководителот на Центарот за управување со кризи, Марија Милкова на денешната прес конференција информираше дека во 15:30 часот е избувнат нов пожар во светиноколско кај Богословски рид. Појасни дека пожарот е активен и оти на терен има припадници...

Нe е вaжнo дaли Зaeв е нa тeрeн, на плaжa или вo Скoпje, кoмуникaциjaтa сe oдвивa нeпрeчeнo, вeли Стojaнчe Ангeлoв

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов вели дека за него не е важно дали премиерот е во Скопје или е на некое друго место, бидејќи комуникацијата со Заев се одвивала непречено , а сите барања...

ЦУК: Состојба со пожарите

Пожарот во атарот на делчевско е активен при што се појавиле нови жаришта и тоа едното кај с.Разловци, а другото кај с.Нов Истевник, информираат од Центарот за утправување со кризи, додавајќи дека се превземаат активности за надминување на состојбата. Според...

Прес конференција на Стојанче Ангелов

Денеска, 05.08.2021 во 17.00 часот, директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов ќе одржи прес-конференција пред зградата на ЦУК, во врска со пожарите во државата. Пожарите кои ја зафатија земјата зафати илјадници хектари шума, но и неколку села низ целата земја....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img