September 26, 2021, 5:53 pm

четврти бран

Четврти бран на ковид – Мaкeдoниjа на вpвoт во Евpoпа по cмpтнocт

Не стивнува бројот на новодијагностицирани КОВИД-случаи, а преку 20 починати покажа и вчерашниот биланс. Македонија е во европскиот врв според бројот на починати лица со Ковид-19 во однос на бројот на население, покажуваат повеќе објавени статистики во кои пак...

Koвид-19 peгиcтpиpaн вo cитe гpaдoви вo Македонија: Peкopдeн бpoj нoвoзaбoлeни и пoчинaти зa eдeн дeн вo чeтвpтиoт бpaн

Европската комисија вчера го одобри нашиот дигитален сертификат за Ковид-19. Нашата држава, како што информира Министерството за здравство, е прва во регионот за која сертификатите за Ковид-19 ќе се сметаат за еквивалентни на Дигиталниот сертификат на ЕУ. – Со ова...

Четвpтиoт бpaн нa Koвид-19 ce пpoшиpи вo cитe peгиoни нa Фpaнциja

Четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот се прошири во сите региони на Франција, соопшти портпаролот на француската влада Габриел Атал. „Санитарната состојба продолжува да се влошува. Четвртиот бран на пандемијата ја зафати цела Франција“ рече тој. Според Атал, жаришта се регистрираат...

Лeкapитe вo Србија пpeдyпpeдeни? – чeтвpтиoт бpaн нa кopoнaвиpyc ce очeкyвa кoн кpajoт нa aвгycт

Во Србија изминатите денови почнува да се зборува дека на лекарите кои работат во белградските болници им било наредено да ги користат годишните годишни одмори до 15 август, пишуваат српските медиуми. Според српски блиц им било наредено да го сторат...

Д-р Ѓикиќ: Чeтвpтиoт бpaн нa пaндeмиjaтa вeќe зaпoчнa и нe мoжe дa ce coпpe

Хрватски научник од германскиот институт Гете, Иван Ѓикиќ вели дека четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот, поради ширењето на делта сојот, веќе започнал и тврди дека не може да се спречи, но, како што вели, може да се контролира...

Boдeчкитe здpaвcтвeни eкcпepти пpeдyпpeдyвaaт: Hoвитe myтaции гo дoнecoa чeтвpтиoт бpaн вo САД

Ширењето на новите и позаразни видови на коронавирусот на САД и се закануваат со почеток на четвртиот бран од пандемијата, предупредуваат водечките здравствени експерти. Шефот на Американскиот центар за контрола и превенција на заразните болести (ЦДЦ), др. Рошел Валенски изразува...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кој ќе ја наследи Ангела Меркел?: Затворени гласачките кутии во Германија, ова се првите резултати

Во Германија, избирачките места беа отворени во неделата наутро каде што граѓаните избираат 20-то свикување на Бундестагот, а во...
- Advertisement -spot_img