October 20, 2021, 6:21 pm

Шведска

Тргyвaњето со криптoвaлути нова зaвиснoст – во Шкотска првата клиникa за зaвиснoсти

Тргувањето со криптовалути може да предизвика зависност како дрогата. Ова му е познато на терапевтот Тони Марини, кој работи во „Кестл крег“ во Шкотска, првата клиника за третирање зависници од тргување со криптовалути во светот. Побарувачката за третмани се зголемила...

Шведска ja пpeкинyвa yпoтpeбaтa нa вakцинaтa „Moдepнa“ зa пoмлaди вoзpacни гpyпи – oвa e пpичинaтa

Шведска ќе ја прекине употребата на вакцината Модерна против коронавирусот за луѓе родени во 1991 година и подоцна, по извештаите за можни ретки несакани ефекти како што е миокардитис, објави во средата шведската здравствена агенција. Здравствената агенција објави дека податоците...

Холандија и Шведска со олеснети мерки за влез на вакцинираните граѓани на Македонија

Со последната одлука на Кралството Холандија, се укинува задолжителниот карантин од десет дена за оние патници кои се целосно вакцинирани, без разлика дали доаѓаат од групата високо ризични земји, каде спаѓа и Република Македонија. Како што соопшти МНР, во исто...

(Фото) Гoлeмa ekcплoзиja вo cтaнбeнa згpaдa вo Гeтeборг во Шведска – окoлy 25 лyѓe зaвpшиja вo бoлницa, вo тек e eвaкyaциja нa cтaнapитe

Околу 25 лица рано утрово се пренесени во болница по експлозија во станбена зграда во шведскиот град Гетеборг, објавија локалните медиуми. Шведската полиција на својата веб-страница објави дека започнала со евакуација на луѓето кои живеат во таа област. Полицијата соопшти дека...

Три европски земји ги ykинyвaaт сите koвид-мерки

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно високи во трите земји, но и довербата во владините политики е исто така висока. Во овие земји постои надеж...

Швeдcкa зaбpaни влeз зa пaтници oд Србија и Албанија бeз oглeд нa пoтвpдaтa зa вakцинaциja

Шведска воведе забрана за патници од Србија, која ќе важи од 20 септември, без оглед на потврда за вакцинација или прележан коронавирус. Шведската влада усвои сет амандмани со кои се менуваат правилата за влез во земјата. Забраната за влез ќе...

Додека Србија ги зaocтрува мерките, Шведска ги ykинува сите pecтрикции поради висока стапка на имунузација и ниската стапка на cмртноcт

Државниот секретар во Министерството за здравство на Србија, Мирсад Ѓерлек, изјави дека е сигурно дека Кризниот штаб ќе воведе две нови мерки за сузбивање на пандемијата на коронавирус – воведување на Ковид пропусници и намалување на дозволениот број на...

Ексклузивно за Инфомакс, интервју со Вело Марковски: Oтворено за кopoнавирусот и сите работи кои не ви ги кажуваат

Вело Марковски, универзитетски професор инфектолог, екс директор на Клиниката за инфективни болести и еден од најпочитуваните експерти по инфектологија на просторите на поранешната Југославија.  Марковски своевремено има учествувано во формирање на стратегијата за спречување на ширење на вирусот вариола вера...

(Видео) Се ypнa шведски авион, зaгинaa неколку лица

Повеќе лица загинаа откако се урна мал авион во Шведска. Спроед информациите, леталото се урнало денеска при полетувањето кај Оребро во Шведска. Во авионот имало девет патника. „Ова е падобрански авион. кој се урна по самото полетување“, изјави за агенцијата...

Шведска ја тргна Македонија од листата на земји со висок pизиk

Шведска денеска ги укина ограничувањата за патниците од Македонија, кои можат официјално да влезат во земјата со негативен тест, како и потврда за вакцинација или доказ дека имаат прележано коронавирус. Од 24 јуни ќе биде укината забраната за патување за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска: Центар ќе биде пример за тоа како треба да изгледа општина во европска метропола, промените доаѓаат

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска од денешниот митинг во Центар истакна дека промените во Центар се...
- Advertisement -spot_img