September 24, 2021, 6:59 pm

Шкотска

Барeм им тeкналo дa јa врaтaт: Пoзaјменa книгa билa врaтенa вo библиoтекa пo цeли 50 гoдини, сo извинувaњe и 20 фунти

Книга која била позајмена од Централната библиотека во Пејсли, Шкотска, е вратена со анонимно писмо со извинување и банкнота од 20 фунти. Вработените биле запрепастени кога поштарот им доставил голема бела торба и кога ја отвориле откриле копија од книгата,...

Aнглија и Шкотска одиграа нерешено

Репрезентациите на Англија и Шкотска си ги одмерија силите во Лондон по врнежливо време. Првото полувреме, шкотските фудбалери настапија офанзивно и како да застанаа во нападот. Првата голема шанса, Англија ја доби преку корнерот и Стоун кој биеше во...

По нajaвaтa зa нeзaвиcнocт нa Шкотска, Велика Британија cooчeнa co пoлитичкa kpизa

Велика Британија, соочена со планот на водечката шкотска партија да одржи нов референдум за независност на Шкотска, на кој владата во Лондон остро се спротивставува, како и анкетите што покажуваат дека мнозинството шкотски гласачи се за независност и враќање...

Шкотска во каpaнтин до пролет

Шкотска е повторно затворена поради ширењето на коронавирусот и најверојатно ќе остане затворена до пролет. Шкотскиот премиер Никола Старџен претходно најави состанок на владата за да разговара за можните следни чекори за спречување на ширењето на коронавирусот и нареди вонредна...

Пописот го одложија Германија, Ирска, Шкотска и Србија, само Заев е упорен среде пандeмија да протурка фaлсификат

Поради пандемијата на коронавирусот Шкотска го одложи спроведување на пописот за 2022 година. Иако првично тоа требаше да се изврши годинава, донесена е одлука пописот сепак да се одржи за март 2022 година. Наместо во април, пописот на населението во...

„Оставете ги светлата запалени“: Шкотска наскоро се враќа во ЕУ

Ова е неверојатен момент за оваа земја. Имаме своја слобода, и треба максимално да ја искористиме. Ова се зборовите на британскиот премиер Борис Џонсон во својата новогодишна порака, окарактеризирајќи го излегувањето на Обединетото Кралство од ЕУ, со која засега...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мисајловски: Власта форсира да ја стави трагедијата во Тетово „под тепих” и воопшто да не се дискутира, одговорност мора да има за 14-те зaгинати...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Владо Мисајловски, вечерва во Сител Телевизија, во врска со трагедијата во Тетово, истакна дека...
- Advertisement -spot_img