September 24, 2021, 7:26 pm

штип

Се бара кревет плус: Штипската модуларна болницa преполна со новозapaзени, се додаваат кревети за новите пациенти

Штипската модуларна болница е преполна со пациенти, во неа денеска се хоспитализирани 51 пациенти, а капацитетот и е за 47. Додадени се дополнителни четири кревети, бидејќи во текот на вчерашниот ден имало наплив на пациенти од целиот источен регион. Портпаролот...

Џими повторно се кандидира за градоначалник

Симон Поликарп – Џими повторно се кандидрал за градоначалник на Штип пред истекот на рокот пропишан од Државната изборна комисија, објави ТВ Алфа. Штипјанецот со нигериско потекло беше кандидат на Интегра за градоначалник на Штип на минатите вонредни локални избори...

Четири кандидати во трка за градоначалник на Штип

Четворица кандидати за градоначалничката фотеља на општина Штип, доставиле документација до ОИК, до синоќа на полноќ, кога истече законски предвидениот рок. На претстојните локални избори ќе нема независни кандидати кои ќе ја побараат довербата на граѓаните, туку само кандидатски...

Тeшко пoврeден вoзaч во сooбрaќaјка кај нoвиoт мoст во Штип

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на мини обиколницата близу Штип, кај новиот мост на реката Брегалница, во која тешко е повреден еден маж. Командирот на смена во Територијалната противпожарна единица, Тони Ѓорѓиев за МИА изјави дека несреќата се случила...

Штип oфициjaлнo yштe нeмa кaндидaти зa гpaдoнaчалник

Ниту една кандидатура за градоначалник или за советници досега не е доставена до Општинската изборна комисија во Штип, информира за МИА, Виктор Вацев, претседател на ОИК-Штип. Рокот за доставување на кандидатури истекува утре на полноќ. Очекува во текот на...

Пaниka вo Штип: Чeтвopицa yчeници пoзитивни нa Koвид-19, дpyги 20 зaвpшja вo изoлaциja

Четворица ученици од штипските основни и средни училишта се позитивни на коронавирусот, потврди за МИА Марија Димитрова, директорка на Центарот за јавно здравје-Штип. Станува збор за двајца ученици од Општинското основно училиште „Ванчо Прќе“ и по еден од средното...

Хocпитaлизиpaни 45 пaциeнти вo штипcкиoт Koвид цeнтap

Во штипскиот ковид – центар болнички се лекуваат вкупно 45 пациенти. Трендот на намалување на пациенти е забележан деновиве. Во модуларната болница под болнички третман се 39 пациенти, од кои 28 се на постојана кислородна поддршка, а шестмина пациенти...

Филипче во Штип: Посветеноста на Сашко Николов е гарант за градење модерна и развојна општина

Актуелниот градоначалник и кандидат на СДСМ за претстојните локални избори, Сашко Николов покажа дека само со планска и стратешка проценка се спроведуваат проекти кои се од витално значење за градот и граѓаните на Штип. СДСМ препознава што е најдобро...

Состојбата во училиштата се влошува…: Во штипските yчилиштa имa пoзитивни и cycпeктни cлyчaи нa кopoнaвиpyc

Во штипските основни и средни училишта и покрај тоа што има по еден позитивен ученик на коронавирусот или суспектен состојбата не е загрижувачка смета градоначалникот, а воедно и командант на Општинскиот кризен штаб, Сашко Николов. Од Центарот за јавно здравје-Штип...

Пeтминa пoчинaти oд кopoнa вo штипската бoлницa…

Пет луѓе од од источниот регион на државата починаа од последици на корона вирус за едно деноноќие (двајца се од Штип, по еден од Радовиш, кочанското село Спанчево и Делчево). Пациентите починале во штипската болница, каде во моментот има...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Лавата yништи сѐ пред себе: Еваkyирани уште три града на Канарските острови

Властите на шпанскиот остров Ла Палма наредија евакуација на градовите Тахуја, Таканде де Абахо и делови од Таканде де...
- Advertisement -spot_img