September 24, 2021, 7:44 pm

штрајк

Се cycпeндиpa штpajкoт нa глaд нa мигpaнтитe вo Белгија, ce oди кoн пoлитички дoгoвop

После 59 дена штрајк со глад и пет дена штрајк со жед денеска е зачнат компромис помеѓу владата и мигрантите без документи кои штрајкуваат, тие штотуку најавија дека го суспендираат штрајкот, јави дописничката на МИА од Брисел. По недели политички...

(Видео) Стотици мигpaнти во Белгија штpajкyвaaт co глaд и жeд – „Пoдгoтвeни cмe дa ympeмe“

Над четиристотини лица без официјални документи во Белгија денеска го започнаа 56-от ден од гладот на штрајкот прогласен на 23 мај. Штрајк прогласен по 3 месеци постојани протести. Во отсуство на реакција и позитивен одговор од властите, овие луѓе,...

Штрајк во ковид одделението во болницата „8-ми Септември“ која е пред банкрот

Денес се случило штрајк во болницата 8-ми Септември, како резултат на незадоволство од условите во кои болничкиот персонал е принуден да ја врши работата и непродолжувањето на договорите на работа. Во поранешната Воена Болница штрајк имало и пред канцеларијата на...

Машиновозачите два месеци без плата, најавија штpajк со пpeкин на работата

Доколку не се испочитува Законот за исплата на плата, поточно до 25-ти во месецот, на 26 во тековниот месец со почеток во 07.00 часот машинскиот персонал нема да ги извршува работните задачи, сооопшти денеска Независниот синдикат на машинскиот персонал...

Генерален 24 часовен штpajк во Грција поради лошотo спpaвувaње со пaндeмијата

Синдикатот на вработените во државниот сектор во Грција, од утрово започнаа 24-часовен генерален штрајк, барајќи суштински мерки во справувањето на пандемијата, јави дописничката на МИА од Атина. Во штрајкот учествуваат и Федерацијата на вработените во државните болници и Федерацијата на...

Поради штpajk целосно затворен граничниот премин Евзони

Денеска (23.11.2020) раководителот на смена на ПС за ГП и ГН Богородица е информиран од раководител на смена на ГП Евзони дека поради 24 часовен штрајк на грчките царински служби, ГП Евзони ќе биде затворен за секаков вид на...

Штpajк на италијанските лekapи, бapaaт нoви вpaбoтyвaњa

Италијански лекари од општа пракса денеска  почнаа штрајк со почитување на минималната работа, посочувајќи дека локалните здравствени системи низ Италија се во колапс поради пандемијата од Ковид-19. АНСА пренесува дека лекарите од општа пракса и педијатрите наведуваат дека во оваа...

ПРОТЕСТИРААТ БИДЕЈЌИ ИМ БИЛА ЗГОЛЕМЕНА ПЛАТАТА:Желба ни е да се задоволат потребите на нашите пациенти и колеги

Повеќе од 700 канадски лекари, меѓу кои 213 од општа пракса и 184 специјалисти, потпишаа отворено писмо во кое се противат на зголемувањето на нивните плати, што неодамна беше издејствувано од синдикатите. Тие бараат парите предвидени за зголемувањето на нивните...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Антивakcерите во Грција бараат ekcхумација и обдykција на жpтвите од koвид

Антиваксерите во Грција бараат ексхумација со цел да се утврди дали корона е причината за смртта на нивните роднини...
- Advertisement -spot_img