May 14, 2021, 2:53 am

ѓорѓе Балашевиќ

Подгорица добива парк посветен на Ѓорѓе Балашевиќ

Градоначалникот на Подгорица, Иван Вуковиќ, најави дека главниот град на Црна Гора ќе добие парк посветен на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина пред седум дена. „Почитувајќи ги предлозите на нашите сограѓани кои брилијантно реагираа на веста дека главниот град има...

Инспекцијата нареди да се отcтрани спомен плочата со името на Балашевиќ

Градската комунална инспекција на Тузла нареди да се отстрани спомен плочата од пешачкиот мост над северната сообраќајница во градот која граѓаните ја поставија во чест на неодамна починатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ. Во понеделникот, групата Тузла, предводена од претседателот на Фондацијата...

Скопјани бараат градот да добие улица со името на Ѓорѓе Балашевиќ

Советот на Град Скопје на претстојната седница најавена за вторник следната недела ќе гласа по 22 точки меѓу кои е и предлог – листата за дополнување на листата на имиња на улици, плоштади, мостови, и на други инфраструктурни објекти...

И покрај најавите дека ќе биде погребан утре, Балашевиќ погребан денес

Иако беше најавувано дека славниот српски пејач, поета и писател Ѓорѓе Балашевиќ(починат од коронавирусот), ќе биде погребан во понеделник на градските гробишта во Нови Сад „Панонскиот морнар“ или како уште го ословуваа “Васа Ладачки“, сепак денес (недела) беше погребан,...

Пocлeднa пoчит нa Балашевиќ пpeд Унивepзaлнaтa caлa вo Скопје

Песните на Ѓорѓе Балашевиќ вечерва ги надгласуваат автомобилите во ценатрот на Скопје. Платото пред Универзаланта сала е полно со почитувачи и обожаватели на легендарниот кант автор. На малото плато во форма на пијано, симбол на неговото творештвото, како и...

(Видео) Цел Нови Сад се собра на плоштадот да се збогува со Ѓорѓе Балашевиќ

Жителите на Нови Сад, кои се собраа во центарот на градот за да му оддадат почит на починатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, ги пеат неговите песни на плоштадот Слобода, додека знамињата кај Градското собрание се спуштени на половина копје. Голем број...

Последната желба на Балашевиќ пред да почине била да се слушне со неговата сопруга Оливера

Послената желба на еден од најпопуларните југословенски музичари Ѓорѓе Балашевиќ, пред да почине, бил да се слушне со неговата сопруга Оливера, со која беа во брак 40 години, открива извор близок до пејачот. Балашевиќ почина денес на 67. годишна возраст....

Шербеџија се збогуваше со Балашевиќ: Тој е чудо, божествен поет, голем човек…

Многу се потресов кога слушнав. Нема зборови. Постојат смрти кои се апсурдни и не можеш да се помириш со нив. Се чувствувам исто како кога умре Арсен, вели за Нова.рс актерот Раде Шербеџија за смртта на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ. Беше...

Починa Ѓорѓе Балашевиќ

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 67-годишна возраст. Балашевиќ беше примен на Клиниката за инфективни болести пред три дена, каде се лекуваше од пневмонија, пренесуваат белградските медиуми.

Здpaвcтвeнaтa cocтojбa нa Ѓорѓе Балашевиќ влoшeнa: Цeл peгиoн cтpaвyвa зa живoтoт нa пejaчoт..

Пејачот и кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ (66) бил итно примен на Инфективната клиника во Белград откако развил пневмонјиа. Тој десетина дена се лечел дома од воспаление на белите дробови, но сега состојбата му се влошила, пишува порталот Нова.рс. Сепак во објавата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Власта во паника: СДСМ барале гасење на сигналот за интервјуто на Николоски

На половина од програмата која во дадениот момент имаше огромна гледаност и на социјалните мрежи одеднаш се „замрзна“. Вечерва емисијата...
- Advertisement -spot_img