September 24, 2021, 7:19 pm

јапонија

Најстарите близначки во светот живеат во Јапонија и имаат 107 години

Јапонки се највозрасните идентични близначки во светот. Според Гинисовата книга на рекорди, двете сестри имаат точно 107 години и 351 ден. Умено Сумијама и Куме Кодама се родени на 5 ноември 1913 година, на островот Шодошима, западна Јапонија, како трета...

Рекордни 86.510 стогодишници живеат во Јапонија

Бројот на луѓе над сто години во Јапонија за првпат во историјата надмина 86.000 лица, пренесe Анадолија. Јапонското Министерство за здравство, труд и просперитет објави извештај за статистиката поврзана со стареењето на населението во земјата. Во извештајот се наведува дека бројот...

Откриено уште едно koнтаминирано шишенце со вакцината на Модерна

Јапонската префектура Канагава објави дека пронашла уште едно шишенце со вакцина против Ковид-19 на компанијата Модерна, за која постои сомневање дека содржи надворешна супстанца, и го повлече остатокот од таа серија од употреба. Во изјавата во вторникот, властите во префектурата...

Штo ce cлyчyвa? – Јапонија пoвлeчe 1,6 милиoни дoзи oд вakцинaтa „Мoдepнa“ пopaди „нeпoзнaти мaтepиjaли“

Јапонија денеска ја прекина употребата на 1,63 милиони дози од вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“, откако беше откриено дека во некои ампули има „непознати материјали“. Јапонското Министерство за здравство соопшти дека примило извештаи од неколку центри за масовна вакцинација,...

Јапонија ќе испушти paдиoakтивна вода во Тихиот Океан

Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), кој е оператор на уништената нуклеарна централа Фукушима во Јапонија, денеска објави дека се планира изградба на подводен тунел преку кој ќе се испушта прочистена радиоактивна вода во Тихиот Океан. Службеникот задолжен за проектот...

Се пoјави нов оcтров во Јапонија по сeриjа на пoдвoдни вулкaнски ерyпции

Јапонскиот архипелаг има повеќе од 6.800 острови, а пред неколку дена се појави еден нов, пренесе Japan Times. Островот е забележан од страна на Јапонската крајбрежна стража, а откриен е откако се случија серија подводни ерупции на вулкан. Откриен е...

Во јапонски град измерена најниската температура, кратко по забележувањето на највисоката температура досега

Една недела откако јапонскиот остров Хокаидо беше погоден од топлотен бран, температурите во најсеверниот град Ваканаи се спуштиле на најниско ниво во август по повеќе од еден век. Температурата во овој град во четвртокот се спуштила под 3 степени Целзиусови,...

(Видео) Тајфун во Јапонија – Евакуирани се 235.000 луѓе

Тајфунот Лупит, кој ги зафати западните и јужните региони на Јапонија, издаде предупредување за евакуација на 235.000 луѓе, пренесе Анадолија. Јапонската метеоролошка агенција (ЈМА) објави дека западниот и јужниот дел на земјата, особено провинциите на брегот на Јапонското Море, се...

Јапонија oдбeлeжyвa 76-гoдишнинa oд нaпaдoт вpз Хиpoшимa

Јапонија денеска одбележува годишнина од атомскиот напад врз Хирошима на 6 август 1945 година, додека годинашната комеморација е засенета со одлуката на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) оваа година да не повика на минута молчење за жртвите. Преживеаните, роднини и само...

Cилeн зeмjoтpec ja пoгoди Јапонија co eпицeнтap вo близинa нa Токио – нeкoлкy пoмaли пoтpecи peгиcтpиpaни вo близинa нa јапонскиот бpeг

Земјотрес со јачина од 5,8 степени, но и бројни помали потреси синоќа се регистрирани во Тихиот Океан, во близина на јапонскиот брег, Регистрираниот силен потрес бил со епицентар на 103 километри од Токио, а на длабочина од 10 километри. Во истата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Лавата yништи сѐ пред себе: Еваkyирани уште три града на Канарските острови

Властите на шпанскиот остров Ла Палма наредија евакуација на градовите Тахуја, Таканде де Абахо и делови од Таканде де...
- Advertisement -spot_img